3:40 pm - Neděle Říjen 15, 9139

V Českobudějovickém muzeu můžete beztrestně padělat peníze

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích uspořádalo výstavu nazvanou „Padělání peněz – druhé nejstarší řemeslo“, která zájemce provede dlouhou historií této trestné činnosti, jež existuje prakticky stejně dlouho jako peníze samotné. Až do prvního dubna si můžete přijít prohlédnout jednotlivé napodobeniny, dozvědět se příběhy polapených penězokazů nebo si poslechnout něco o procesu falšování peněz a taktice jejich distribuce.

Podtitul druhé nejstarší řemeslo není náhodný, nýbrž má poukázat na to, že tato nekalá činnost co do stáří směle šlape na paty prostituci. Muzeum nás provede cestou padělání peněz od dob 16. století až po nedávnou minulost a porovnáním falzifikátů s originály upozorní na více či méně zřetelné odlišnosti. Dozvíme se něco o technice výroby padělků, o zákonech, které padělání peněz postihují, a z dokumentu České národní banky také o metodách, jakými je možné falešné bankovky odhalit.

Padělej peníze, usekneme ti ruku!

Protože lidstvo bylo odjakživa náchylné k podvodům, museli již ve staré Číně ve 2. století před naším letopočtem přistoupit k patřičným opatřením proti znehodnocování své měny. Tato výhružná opatření mohla být poměrně účinná, jelikož po vhození do vroucí vody nebo useknutí rukou nejspíš už takto zmrzačený podnikavec nebyl fyzicky schopen ve svém výnosném obchodování pokračovat. Nicméně lákavá vidina snadného zisku překonala i strach z katovy sekyry a falšování peněz je dodnes oblíbenou kratochvílí zločinců.

Zločinní jednotlivci, podvratné státy

Padělání měny v minulosti sloužilo nejen k obohacování jednotlivců, ale též jako válečná taktika, kterou s oblibou používal i Napoleon Bonaparte k rozvrácení rakouské a ruské ekonomiky. Americká válka Severu proti Jihu dokonce dala vzniknout službě CIA, protože obě znesvářené strany musely čelit záplavě padělků svých měn. Ve 30. letech byl z podobných důvodů zřízen i evropský Interpol.

Vždyť i bývalý americký prezident James A. Garfield řekl: „Kdokoliv kontroluje množství peněz v naší zemi, je naprostým pánem veškerého průmyslu a obchodu… a když pochopíte, že celý systém je velmi snadno kontrolován tím či oním způsobem několika mocnými muži na vrcholku, netřeba vám říkat, kde má původ období inflace a krize.“ Čtrnáct dní na to byl zavražděn.

Pokud by však přece jen někdo zatoužil zkusit si falešný peníz sám vyrobit, může se přihlásit do soutěže „Padělej si svou bankovku“, kterou muzeum vyhlásilo jako doprovodnou akci k vlastní výstavě. Napodobovat se mohou samozřejmě jen neplatné předlohy starých bankovek, které si zájemci doma domalují a odevzdají je v muzeu do příslušné schránky. Soutěž končí 9. března a na nejlepšího padělatele čeká odměna.

Zdroj: muzeumcb.cz
Zdroj fotografie: flickr.com/401K

Filed in: Kultura, Kultura v regionech

Comments are closed.