6:48 pm - Úterý Říjen 23, 2018

VZP zaznamenala první případ falešného průkazu

PRAHA – Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) upozornila své smluvní partnery v nejnovějším vydání svého Infoservisu na jeden případ padělaného průkazu. Ten patřil íránskému občanovi.

Ilustrační foto

Na padělaný průkaz upozornilo VZP ministerstvo vnitra. Byl vyroben na Ukrajině a koupil ho spolu s padělaným pasem íránský občan.

„Nemáme žádnou větší statistiku padělaných průkazů a zatím jsme zaznamenali jen tento jeden případ. Zpráva z Infoservisu sloužila především našim smluvním partnerům, tzn. zdravotnickým zařízením a lékařům,“ řekl pro ROL.CZ Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení VZP.

VZP v Infoservisu smluvní partnery upozornila, že když zařízení poskytne pacientovi péči na padělaný průkaz, zdravotní úkon mu neproplatí. Zařízení by tak muselo peníze vymáhat po pacientovi.

Jak ověřit průkaz?

V platném průkazu pojištěnce EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění) je číslo pojištěnce uváděno bez lomítka. Všechna rodná čísla od ročníku 1954 a všechna vygenerovaná čísla pojištěnce jsou konstruována tak, že součet dvojčíslí je dělitelný 11. Řádek s označením čísla musí obsahovat číslo pojišťovny 111 a k tomu dvojmístné číslo územního pracoviště.

„Platnost předloženého průkazu EHIC lze ověřit na www.vzp.cz/EHIC,“ řekl Roth a dodal, že informace VZP byla výzvou pro smluvní partnery v tom smyslu, aby ve vlastním zájmu ověřovali platnost zdravotních průkazů a předešli tak zbytečným komplikacím.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/digitalcat

Filed in: Česko

Comments are closed.