2:48 am - Sobota Říjen 20, 2018

Lékaři mohou pacienty účinně léčit i na dálku

PRAHA – O americkou zkušenost v oblasti e-Health a telemedicíny se na semináře konaném ve sněmovně se zájemci podělila poslankyně Patricie Kotalíková (TOP09) a další lékaři. Jedná se o možnost lékařské pomoci na dálku, kdy lékař může poskytnout pomoc pacientovi vzdálenému i mnoho kilometrů. Zastáncem elektronické medicíny je kupříkladu známý psychiatr Ivan David.

Psychiatr Ivan David

Ivan David usiluje o telepsychiatrii v České republice

Poslankyně a lékařka Patrice Kotalíková (TOP09) a další čtyři lékaři se loni v srpnu a v září zúčastnili grantového projektu vlády Spojených států zaměřeného na nové obzory v e-Health a telemedicíně.

„Vnímali jsme povinnost sdělit veřejnosti, co nás tam zaujalo a podělit se ze zajímavými zkušenosti s lidmi, které to zajímá,“ uvedla pro RegionOnline.cz Kotalíková. Proto uspořádali sněmovní seminář. Ve Spojených státech navštěvovala pětice lékařů univerzity či zdravotnická centra nebo jednala s tamními politiky zabývajícími se zdravotnictvím.

Výhodami elektronického zdravotnictví jsou podle nich online přístup k anamnéze pacienta, třeba k jeho alergiím, nebo k medicínským informacím. Je možné pracovat s obrázky, videi či rentgenovou dokumentací.

Elektronická medicína umožňuje také konzultace s ambulancemi nebo nemocnicemi. Na jejím základě je například možné řídit a sledovat klinický případ. Mezi výhody e-Health a telemedicíny patří tedy především flexibilní poskytnutí pomoci a zdravotní péče na dálku, vřetně výrazného zlevnění provozu. Nevýhodou je možné riziko úniku citlivých informací.

Projekt pro americké válečné veterány

Podle lékaře Jana Marounka, který se stáže v USA zúčastnil, je na základě elektronické medicíny možné například zhotovit pacientovi snímky očního pozadí a poslat je elektronicky specialistovi. Možný je podle něj i interaktivní přístup pacienta, který může zasílat lékaři stav tlaku nebo váhy. Od roku 2009 vyčlenil Senát Spojených států 838 miliard dolarů na rozvoj moderních technologií, právě včetně elektronického zdravotnictví. Projekt, kdy by každý mohl najít veškeré informace o svém zdraví na jednom místě, je chystán například pro americké válečné veterány.

Zastáncem elektronické medicíny je psychiatr Ivan David. „Telemedicína se začala původně rozvíjet v zemích, kde je řídké osídlení a velké vzdálenosti. To je australský svaz, Kanada nebo Brazílie,“ uvedl pro RegionOnline.cz. Postupně, jak metody začínaly být technicky dostupnější, se může uplatňovat i v dalších oblastech. David se v minulosti zúčastnil speciální stáže v Izraeli. „Na jihu Izraele je rozsáhlá Negevská poušť, kde žijí malé komunity lidí. V nemocnici, vzdálené desítky kilometrů, sedí odborník, který získává informace prostřednictvím kamery a přenosu informací. Pacienty tak může vyšetřovat,“ řekl.

Podle Davida by v ČR pomohla telepsychiatrie

V ČR je podle Davida už běžné, že nemocnice mezi sebou sdílejí některé zobrazovací metody. „Třeba nemocnice, která má příslušný přístroj, odešle záznam nebo obraz na místo, kde sedí odborník, který to vyhodnotí,“ řekl. On a jeho spolupracovníci chtěli v Česku zavádět telepsychiatrii, protože řada nemocnic v Praze buď nemá psychiatrické konziliáře, nebo tam fungují jen jednou týdně, a často je přitom nutné vyšetřit pacienta neprodleně. „Pomocí telepsychiatrie by bylo možné rychle provést konziliární vyšetření, aniž by lékař musel cestovat třeba čtyřicet kilometrů do okresní nemocnice. Z chování pacienta, způsobu jeho odpovědi a informací lze udělat diagnózu i ordinovat,“ dodal.

Myšlenky zavést v ČR telepsychiatrii se podle svých slov nevzdává. Problémem je ale podle něj nezájem českého státu, vyřešení technických potíží či to, aby se pojišťovny vyrovnaly s tím, že by za služby musely platit.

Zdroj foto: www.ivandavid.cz

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.