7:47 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Ovoce bude ve školách i v příštím školním roce

PRAHA – Čeští ovocnáři mohou být od včerejška v klidu. Alespoň částečně. Vláda ve středu, i přes původní odpor a nesouhlas ministerstva financí, schválila projekt „Ovoce do škol“ i pro školní rok 2012/2013. Z dotačních fondů EU tak do českého zemědělství „přiteče“ několik desítek milionů korun.

Ministerstvo financí vyjadřovalo svůj nesouhlas již před dvěma týdny ústy svého mluvčího Ondřeje Jakoba. „Podle našeho názoru nemůže rozsah programu v žádném případě splnit cíle, kterými jsou správné stravovací návyky a boj proti dětské obezitě. Nemyslíme si, že asi tři porce ovoce pro dítě za měsíc mohou něco změnit na jeho stravovacích návycích či snížit výskyt obezity,“ uvedl tehdy pro ROL.CZ Jakob.

Kalousek ustoupil

Ministr Kalousek však nakonec ustoupil, protože nechtěl poškodit české zemědělce. „Principiálně jsem proti dotačním projektům, které se schovávají za zdravou výživu, přičemž jde pouze o nějakou lobby. Projekt však využívají i ostatní země, proto jsem udělal ústupek,“ sdělil včera v České televizi.

Jiný názor na celou věc, mají představitelé Agrární komory České republiky. „Jsem velice spokojen, byť se přiznám, že ministru financí příliš nerozumím. Přijde mi, že umí pouze škrtat, přitom v celém projektu šlo pouze o 20 milionů korun, což je pro státní rozpočet úplná banalita. Přitom u dětí na prvním stupni základní školy se vytváří stravovací návyky pro celý život a ovoce patří k důležité součásti jídelníčku,“ neskrýval své rozhořčení prezident Agrární komory Jan Veleba.

Evropská unie zaplatí dvě třetiny

Společně s ministerstvem zemědělství si však pochvaloval, že se podařilo projekt úspěšně dotáhnout ke zdárnému konci i pro příští školní rok. Celková podpora pro Česko činí 2 723 tisíc eur, z toho 73 procent (53 milionů korun) půjde z prostředků Evropské unie, zbylých 20 milionů ze státního rozpočtu. I když je projekt na školní rok 2012/2013, peníze budou vypláceny až v roce 2013.

Projekt Ovoce do škol se týká téměř 400 tisíc dětí, navíc se do něj zapojují také učitelé a rodiče dětí.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Česko, Zdraví

Comments are closed.