NEW YORK – Valné shromáždění OSN ve čtvrtek převážnou většinou hlasů přijalo rezoluci, odsuzující „rozsáhlé a systematické“ porušování lidských práv syrskou vládou. Usnesení podpořilo plán Ligy arabských států na řešení situace v Sýrii, který předpokládá odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada.
Usnesení vychází z návrhu rezoluce o situaci v Sýrii, kterou 4. února v Radě bezpečnosti zablokovalo veto Ruska a Číny. Podle zprávy agentury Reuters pro návrh hlasovalo 137 zemí, včetně České republiky. Sedmnáct zemí se zdrželo a 12 zemí bylo proti. Kromě očekávaného zamítnutí ze strany Ruska a Číny se proti návrhu vyjádřily mj. Írán, Bolívie, Venezuela a Severní Korea.
V úvodu rezoluce Valné shromáždění ostře odsoudilo „rozsáhlé systematické porušování lidských práv syrskými orgány a vyzvalo vládu Sýrie i její spojence a ozbrojené skupiny „k okamžitému zastavení násilností a represálií.“ Valné shromáždění dále vyjádřilo „vážné znepokojení nad zhoršující se situací v Sýrii a odsoudilo nezákonnosti páchané vládními orgány, „včetně použití násilí proti civilistům, zabíjení a pronásledování účastníků protestních akcí a novinářů a sexuální násilí a týrání, jehož oběťmi se stávají i děti.“
Velvyslankyně Spojených států v OSN Susan Riceová výsledek hlasování přivítala. „Valné shromáždění OSN dnes vyslalo jasný signál syrskému lidu: svět je s vámi…. Bašár Asad nebyl nikdy tak izolován, jako nyní.“
„Chcete vydat naši zemi teroristům,“ prohlašuje Damašek
Podle ruského velvyslance Vitalije Čurkina je usnesení „projevem znepokojující snahy izolovat syrské vedení, odmítat s ním jakýkoliv kontakt a vynutit si politické řešení nastolené zvenčí.“
Čínská státní agentura v reakci na výsledek hlasování uvedla, že je pochopitelné, když se „výzvě k okamžitému zastavení násilí dostalo široké podpory, avšak jednostranný tlak nemůže přinést správné řešení syrské otázky.“ Náměstek čínského ministra zahraničí Čaj Ťűn je v pátek očekáván v Damašku, aby se pokusil nalézt východisko ze syrské krize.
Syrský velvyslanec Bašár Dža’afárí usnesení odmítl jako součást komplotu, jehož cílem je svrhnout syrskou vládu a umožnit teroristům ovládnout zemi. Postoj Ligy arabských států Dža’afárí označil za „nestoudný“; obvinil Ligu ze snahy využít stávající situace k vyřizování si účtů se Sýrií a ze spolčení s Izraelem a „historickými nepřáteli Sýrie“.
Ve Valném shromáždění zasedají delegáti všech 193 členských zemí OSN a neexistuje tam právo veta. Usnesení VS OSN však nemají žádnou právní závaznost.
Zdroj fotografie: Wikimedia Commons