9:11 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Homs je pod palbou už desátý den, syrský prezident stupňuje ofenzívu

AMMÁN – Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová obvinila syrského prezidenta Bašára Asada z „nevybíravých útoků“ proti civilistům. Syrské jednotky mezitím pokračovaly v bombardování města Homs, které trvá už desátý den.

Navi Pillayová

Pillayová ve Valném shromáždění OSN prohlásila, že ruské a čínské veto rezoluce Rady bezpečnosti odsuzující syrskou vládu a schvalující plán Ligy arabských států (LAS) na Asadovo odstoupení povzbudilo Damašek, aby zesílil své útoky.

Bombardování stále pokračuje

„Neschopnost Rady bezpečnosti dohodnout se na kolektivní akci dodala zřejmě syrské vládě odvahu, aby zahájila útoky ve snaze potlačit opozici silou,“ řekla Pillayová.

„Jsem zděšena především pokračujícími útoky na Homs. Podle věrohodných zpráv ostřelovala syrská armáda hustě obydlené čtvrti, což vypadá jako nevybíravý útok na civilní oblasti,“ dodala.

Návrh LAS na intenzivnější podporu povstání a vyslání zahraničních mírových jednotek se však zatím setkal spíše s rezervovanou reakcí, přestože syrské síly pokračují v útocích. Homs je pod téměř nepřetržitou palbou už desátý den.

Situace v Homsu se zhoršuje

Aktivista Mohamed Homsí říká, že situace se zhoršuje. „Kolem míst, kde se shromažďuje opozice, jsou armádní zátarasy. Bombardování zesílilo, obzvláště ráno, odpoledne je pak klid a pokračuje se v noci,“ uvedl Homsí.

„Bomby dopadají náhodně, téměř každý v domech v Bábá Amr se přestěhoval do přízemí. Je běžné, že v nižších patrech teď spolu takto žije až šest rodin,“ sdělil aktivista Husajn Nader z Homsu.

Ostřelování bylo také hlášeno v úterý z města Rastan.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.