3:42 pm - Pátek Listopad 16, 4474

Oscary ovládl Umělec, veterán Scorsese odešel smutný

LOS ANGELES – Čtyřiaosmdesátý ročník Oscarů ovládla černobílá němá pocta kinematografii z Francie. Hlavní favorit s názvem The Artist (Umělec) s přehledem bodoval ve většině hlavních kategorií a své soupeře nechal daleko v prachu cen spadajících do technické škatulky.

Po více než hodinovém promenádovaní hlavních hvězd večera na červeném koberci zahájil show legendární Billy Crystal svým strhujícím pobíháním po většině stěžejních filmů loňského roku. Nechal se políbit od George Clooneyho a ve střihové montáži doběhl až na podium tradičního kolbiště Oscarů – Kodak Theatre.

„Všichni vítejte v krachujícícm divadle. Dnes si to pěkně užijte, protože není nic lepšího, než když při ekonomické krizi sledujete bandu milionářů, jak si předávají pozlacené sošky,“ opřel se hned v úvodu do přítomného publika. Celý večer pak pokračoval v relativně agresivním humoru, tak trochu po vzoru svého kolegy Rickyho Gervaise, který moderoval letošní udílení Zlatých glóbů.

Samotné předávání Oscarů se v úvodu neslo ve prospěch jednoho z hlavních favoritů, rodinné podívané Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev, který si odnesl většinu z technicky zaměřených cen. Štěstěna se usmála také na snímek Muži, kteří nenávidí ženy (Oscar za střih) a Mupety (ocenění za nejlepší originální píseň).

Scenáristická kategorie se nesla na vlně překvapení. Cenu za nejlepší adaptovaný scénář si odneslo odlehčené drama Děti moje, které tak převálcovalo propracovanější snímky jako Jeden musí z kola ven nebo Moneyball. Příznivce Woodyho Allena roztleskalo zmínění jeho jména při vyhlášení nejlepšího originálního scénáře, které pro sebe ukořistila Půlnoc v Paříži.

[youtube sXGI9suAyBI 590 320]

Po dvou hodinách se začal lámat chleba. Na řadu přišli herecké kategorie, které ale nepřinesly výraznější překvapení. Vedlejší herecké ceny si odnesli  Christopher Plummer (Začátky) a Octavia Spencerová (Černobílý svět), v hlavních pak slavili úspěch Jean Dujardin (The Artist) a Meryl Streeepová (Železná lady).

Úspěch Jeana Dujardina předznamenal směřování zbytku celého večera. Dvě nejdůležitější ceny pro nejlepší film a režii si odnesl také The Artist a stal se tak nekorunovaným králem loňského filmového roku. Ničím neurážející show tak byla završena a filmoví fanoušci se mohou za rok těšit na další přehlídku honosných rób a srdceryvných proslovů. Pravděpodobně ale celá show opustí svůj dosavadní domov, kterým bylo slavné Kodak Theatre, jenž také postihly následky ekonomické krize.

Oscar 2012 – Vítězové v jednotlivých kategoriích

Film roku: Umělec/The Artist
Režie: Michel Hazanavicius (Umělec)
Herec v hlavní roli: Jean Dujardin (Umělec)
Herečka v hlavní roli: Meryl Streepová (Železná lady)
Herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer (Začátky)
Herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencerová (Černobílý svět)
Adaptovaný scénář: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash (Děti moje)
Původní scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Hudba: Ludovic Bource (Umělec)
Kamera: Robert Richardson (Hugo a jeho velký objev)
Výprava: Hugo a jeho velký objev
Kostýmy: Umělec
Make-up/Masky: Železná lady
Zvláštní efekty: Hugo a jeho velký objev
Střih: Muži, kteří nenávidí ženy
Střih zvuku: Hugo a jeho velký objev
Mix zvuku: Hugo a jeho velký objev
Píseň: Man or Muppet  z filmu The Muppets
Animovaný film: Rango (Gore Verbinski)
Zahraniční film: Rozchod Nadera a Simin (Írán, r: Ashghar Farhádí)
Celovečerní dokument: Undefeated
Krátký dokument: Saving Face
Krátkometrážní film: The Shore
Krátký animovaný film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

Zdroj fotografie: www.oscars.com

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/01/24/oscari-2012-nominace/

Filed in: Aktuálně, Film a TV, Kultura

Comments are closed.