2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Orbánova vzpoura

KOMENTÁŘ – Jednejte podle stejných pravidel jako ostatní evropské země, nebo vás necháme padnout. Takový vzkaz zaslali Maďarsku Mezinárodní měnový fond a Evropská unie loni v prosinci, když zastavili jednání o půjčce ve výši dvacet miliard eur. Nelíbila se jim omezení, která postihnou Maďarskou národní banku.

„Bez dohody s MMF a EU se tedy Maďaři neobejdou a měli by se svými zachránci rychle najít společnou řeč,“ píše na svém blogu hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny Jan Bureš. Některé maďarská média nazývají toto jednání vydíráním či vymáháním výpalného.

Další vlna kritiky od evropských politiků se na tuto východoevropskou zemi snesla kvůli nové ústavě, jenž obsahuje mnoho „kontroverzních“ změn. Společně s tím se na Maďarsko vrhla i média, která se snaží ze země udělat černou ovci Unie, stejně jako pokaždé, když si některý stát dovolí neskákat tak, jak pánové v Bruselu pískají.

„Po mnoha letech života na dluh, bez reforem a po půldruhém roce vlády Viktora Orbána hrozí Maďarsku bankrot a politický rozvrat,“ píše ve svém článku pro časopis Respekt Martin Šimečka. Podle jeho textu to v Maďarsku vypadá jako na pokraji nové revoluce či přímo občanské války. Poměry v zemi sice nejsou úplně růžové, ale že by byly až takto katastrofické? V minulém týdnu nám Marek Švehla svým  článkem Strašidla českých dějin (Respekt 02/12) řekl, že máme „držet hubu a krok“ a pokud možno se proti EU nebouřit. Nyní nám unie ukazuje, jak to bude vypadat, když se jeden stát postaví.

Svoboda a svoboda

Viktor Orbán, díky volbám v roce 2010, získal moc, kterou mu jistě závidí všichni politici, kteří musí neustále řešit koaliční neshody. Před dvěma roky mu Maďaři vyjádřili podporu k činům, které by mohly zachránit jejich stát. Bohužel Orbán zvolil cestu, která se nelíbí evropským představitelům v Bruselu. Snaží se omezit jejich moc a věci dělat po svém. Co je bruselským politikům do Maďarů a jejich demokratické volby, buď budou dělat co se jim řekne a nebo je nechají prostě padnout na dno.

Maďarsko již není stoprocentně svobodným státem a nová ústava situaci ještě zhoršila. To však není důvod k tomu, abychom stát rovnou označili za diktaturu. Pouze čekám na moment, kdy nějaký „uvědomělý“ politik přirovná Maďarsko ke státům „Osy zla,“ po bok Iránu a Severní Koreje. Země má problémy a rozhodla se je řešit svými metodami, které se nám nemusí líbit, ale měli bychom je respektovat. Jejich efektivnost by mohl ukázat čas, který bohužel nedostane. Evropští ekonomové neustále poukazují na to, jak je maďarská cesta špatná, neefektivní a nefunkční. Neměli bychom však zapomínat, že to jsou ti samí lidé, kteří Evropu přivedli na pokraj krachu, ke krizi, se kterou si neví rady a očividně jim přerůstá přes hlavu. Nebylo by vhodné zamyslet se nad tím, že tito samozvaní „veleknězi finančních trhů“ se mohou mýlit?

Demokratická ne mafiánská cesta

„Maďarsko je ukázkovým příkladem propojení Evropy, kde je poměrně obtížné budovat nezávislý a národní stát ve chvíli, kdy je většina průmyslu, bankovního sektoru a síťových odvětví v cizích rukou. A kdy většina exportu putuje do Evropské unie a většina investorů pochází právě z Evropy,“ píše ve svém komentáři pro ihned.cz  Julie Hrstková. Nepřijde Vám to děsivé?

Maďarsko se možná řítí do vážného problému a možná také ne. Unie by v procesu jistě neměla stát stranou, nikdo nechce zrod dalšího diktátora, ale metody musí použít jiné. Maďarsko je i přes nové změny v ústavě  stále demokratickou zemí, kterou čekají další volby. Někteří kritici tvrdí, že Orbán již nyní nemá podporu většinové společnosti, ale co na tom záleží? Pokud bychom v Čechách vždy rozpustili vládu a parlament, když jim lidé přestanou věřit, z práce poslance i ministra by se stalo krátkodobé sezónní zaměstnání. Trocha trpělivosti by neuškodila a za dva roky může být vše jinak.. Evropské státy se musí snažit podporovat občanskou společnost v zemi s tím, že příští volby již Orbán nevyhraje či alespoň ne s takovou převahou. Kroky, které Unie činí nyní se podobají více mafiánským praktikám, než politice demokratických států.

Nyní stojíme proti možnému diktátorovi, ale kdo přijde na řadu příště? Nastal čas se zvůli Bruselu postavit, protože oni slouží nám, nikoliv my jim. Nerad bych se jednou probudil s tím, že přijde k podpisu nová verze evropské ústavy, kterou bude následovat „přátelské upozornění“, že pokud nepodepíšeme, ustřihne nám okamžitě EU přístup k evropským fondům či jiným finančním zdrojům Nerad bych se jednou ocitl v diktatuře se jménem Evropská unie.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Komentáře, Maďarsko

Comments are closed.