2:07 am - Úterý Říjen 16, 2018

Odložit dítě uvnitř nemocnice není trestné, říká policie

JIHLAVA – Kriminalisté odložili vyšetřování případu nalezeného chlapečka v jihlavské nemocnici. Matka nemohla využít babybox, protože u něho stále někdo byl a pacienti tam kouřili. ROL.CZ to ve čtvrtek sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Případ odstartoval v pondělí 23. ledna, kdy zdravotní sestry nalezly v prostoru nemocnice v Jihlavě odložené miminko. Chlapec byl v dobrém zdravotním stavu. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření ze spáchání přečinu opuštění dítěte nebo svěřené osoby.

Z vyšetřování vyplynulo, že žena chtěla dítě odložit do babyboxu. „V té době zde ale byly osoby, které kouřily a čekaly na ošetření. Babybox je umístěn na značně frekventovaném místě, které ženě neposkytlo potřebnou anonymitu, a proto se rozhodla odložit dítě v nemocnici. Kriminalisté dále zjistili, že žena po odložení dítěte na sedačky čekala v blízkosti novorozeněte až do doby, kdy na chodbu přišly zdravotní sestry. Bylo tedy prokázáno, že dítě nebylo bez dozoru dospělé osoby a v době opuštění nedošlo k bezprostřednímu ohrožení jeho života či zdraví,“ upřesnila Kroutilová.

Z dalšího vyšetřování vyšlo též najevo, že se matka o dítě dobře starala a nechtěla mu přivodit zdravotní či jinou újmu. „Dítě chtěla odložit předepsaným způsobem, kterému však zabránily nepředvídatelné okolnosti a žena tedy jako náhradní řešení své situace zvolila možnost odložení novorozence uvnitř nemocnice a vyčkání příchodu někoho z personálu, který se o dítě řádně postará,“ shrnul výsledky vyšetřování Dr. Petr Petr, vedoucí Územního odboru Jihlava.

Kriminalisté zjistili, že se nejednalo o trestný čin a případ odložili.

Zdroj MDPS/Michal Vogl

Zdroj fotografie: vysocina-news.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.