3:44 pm - Pondělí Prosinec 11, 9313

Německý parlament rozhodl o odchodu vojáků z Afghánistánu

BERLÍN – Němečtí poslanci dnes rozhodli o postupném snižování počtu německých vojáků v Afghánistánu. Podle serveru stanice Deutsche Welle by kontingent Bundeswehru měl kompletně opustit zemi do konce roku 2013.

Právě do toho data dnes parlament trvání afghánské mise prodloužil. Pro začátek se počítá jen se snížením stavu z 5350 na 4900 mužů a do ledna 2013 si vláda klade za cíl redukovat počet svých vojáků v Afghanistánu na 4400.

Mluvčí sociální demokracie pro otázky afghánsko-pákistánské mise Johannes Pflug však nevěří, že se podaří stanovený harmonogram dodržet. „Chtěli bychom, aby naši vojáci z Afghánistánu odešli na přelomu roku 2013/2014,“ říká Pflug. „Ale myslím, že se dočkáme ještě nejméně dvou prodloužení jejich mandátu.“

Potíže  výcvikem i s penězi

Všechna vojska NATO by se z Afghánistánu měla stáhnout do konce roku 2014 a do té doby je toho ještě třeba mnoho udělat. Od Bundeswehru se například očekává, že urychlí výcvik afghánských bezpečnostních sil a pomůže jim maximálně redukovat mobilitu tálibanských bojovníků. Severoatlantická aliance hodlá vycvičit celkem 650 000 afghánských vojáků a policistů.

Vojenský výcvik afghánské armády je přitom jenom jednou stranou mince. Vojáci chtějí také dostávat plat. Afghánistán zatím dostal na výcvik10,4 miliard dolarů (8 mld eur). Ale i po roce 2014 se vojenské výdaje v zemi odhadují nejméně na 6 miliard eur ročně. Pokud USA a jiní dárci omezí svou finanční pomoc, může se stát, že se 100 000 těchto vojáků a policistů ocitne bez práce,“ vysvětluje Pflug. To je obrovské riziko, protože „nepotřebujete mít moc velkou představivost, abyste si uvědomili, co se stane, když přeběhnou na druhou stranu,“ dodává poslanec.

Pomohlo by jednání s Tálibánem?

Pflug připomíná, že v USA i v Německu se nyní kladou velké naděje o jednání s Tálibánem. Jenže ani to nebude jednoduché. Situaci komplikují nejisté vztahy západu s Pákistánem i některé otázky běžného života v zemi po odchodu západních vojsk, na které má západ a představitelé Tálibánu naprosto protichůdné názory.

Například školní vzdělání pro dívky je Tálibáncům trnem v oku, zatímco západ je považuje za velmi důležité a nehodlá v této věci ustoupit. Přitom ani zdaleka ne všechno, čeho se podařilo v Afghánistánu dosáhnout, je zpochybňováno jen tálibánci.

„I lidé, kteří jsou dnes u moci, vyvíjejí tlak proti mnohým svobodám a právům,“ říká Pflug. Vyhlídky na brzké ukončení mise tedy nejsou příliš reálné. Na druhou stranu, na podzim roku 2013 budou nové volby do Spolkového sněmu, což podle Pfluga může znamenat, že případné prodloužení mise bude u nově zvolených poslanců ještě méně průchodné, než je nyní.     

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, sxc.hu

Filed in: Německo

Comments are closed.