2:24 pm - Středa Říjen 17, 2018

Obama trvá na zdanění bohatých, republikáni se bouří

WASHINGTON – Americký prezident Barack Obama v pondělí vyzval k novým opatřením na podporu hospodářského růstu a k vyššímu zdanění bohatých. To vyvolalo ostrou kritiku z řad republikánů, kteří tvrdí, že v otázce omezení vysokého deficitu rozpočtu došlo k selhání.

Obamův návrh na rozpočet pro fiskální rok 2013-2014 však těžko projde. V rozděleném Kongresu je na něj nahlíženo jako na předvolební taktiku, která se snaží pozornost voličů nasměrovat od aktuální otázky deficitu státního rozpočtu k ekonomickému růstu země.

Obama požaduje zavedení milionářské daně

Oporu k tomuto tvrzení nacházejí kritici v hlavním mottu Obamovy kampaně na znovuzvolení, které zní „ekonomická spravedlnost“. Prezident požaduje, aby bohatší Američané na daních přispívali více a pomohli tak snížit deficit rozpočtu, který se už čtvrtý rok pohybuje kolem bilionu dolarů.

Nový návrh rozpočtu ve výši 3,8 bilionu dolarů je pak podle Obamy „odrazem sdílených pravomocí“, čímž odkazoval na svou výzvu k zavedení nejméně třicetiprocentní milionářské daně.

K Obamovým návrhům jsou analytici skeptičtí

K Obamovým ekonomickým prioritám patří například požadavek na 800 miliard dolarů k vytvoření nových pracovních míst a na investice do infrastruktury, včetně miliard dolarů na stavbu silnic, železnic a škol. „V době, kdy naše ekonomika poroste a bude rychleji vytvářet pracovní místa, musíme udělat vše co je v našich silách, abychom toto oživení udrželi,“ řekl Obama.

Analytici jsou však k jeho návrhům skeptičtí. „Je to všechno politika a ne zásadní strategie. Není odpovědí na žádná z varování, která jsme obdrželi od agentury Standard & Poor’s,“ uvedl William Larkin, manažer pro portfolia s pevným výnosem z massachusettské společnosti Cabot Money Management.

Ratingová agentura Standard & Poor’s v minulém roce snížila Spojeným státům špičkový rating, přičemž vyjádřila znepokojení nad tím, že Washingtonu chybí politická vůle řešit rostoucí zadlužení.

Republikáni Obamu kritizují za nedodržení slibu

Deficit USA by měl z letošních 1,33 bilionu dolarů v roce 2013 klesnout na 901 miliard a v roce 2018 už jen na 575 miliard.

„Prezidentův rozpočet je neveselým odrazem jeho neúspěšné politiky v minulosti, ne odvážný plán pro budoucnost Spojených států. Je špatný pro vytváření pracovních míst, pro naši ekonomiku a pro americké seniory,“ řekl nejvýše postavený republikán v Kongresu, mluvčí Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Republikáni také poukazují na Obamův slib z roku 2009, že sníží deficit amerického rozpočtu na polovinu do roku 2013, což je podle nich cíl, který se nepodařilo splnit. Bílý dům se však brání, že v době, kdy Barack Obama nastoupil do funkce, musel čelit hluboké recesi a požadoval nouzové výdaje, neboť podle něj bylo důležitější udržet růst než zavést tvrdá úsporná opatření k redukci deficitu.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.