2:47 pm - Středa Říjen 17, 2018

Obama vede v předvolebních průzkumech, lidé mu začínají opět věřit

NEW YORK – Barack Obama vede v předvolebních průzkumech. V současné době má na každého ze svých potencionálních republikánských soupeřů nejméně šestiprocentní náskok.

Poprvé od května 2010, kdy se nezaměstnanost ve Spojených státech vyšplhala na nejvyšší bod od Obamova nástupu do funkce, by prezidentovi v listopadových volbách dalo své hlasy přes padesát procent voličů. Podle volebního experta Nata Silvera je v současnosti Obamova pozice „mnohem silnější.“

Obamovi pomohla uzdravující se ekonomika

Podle průzkumu deníku The New York Times a televizní stanice CBS se Obamovy šance na znovuzvolení zvyšují s narůstající optimismem voličů. Více něž třetina z nich věří, že americká ekonomika chytá druhý dech.

V posledních měsících nad očekávání posilovala americká burza, došlo k nepřetržitému snižování nezaměstnanosti a zvýšila se i spotřebitelská poptávka. To vše bude hrát důležitou roli pro rozhodování voličů v listopadových volbách. Jak sám Obama už před třemi lety naznačil, jeho znovuzvolení bude záviset na jeho schopnosti přesvědčit spoluobčany, že americká ekonomika se uzdravuje.

Mezi republikány vede zatím Romney

Průzkum odráží i nespokojenost s průběhem republikánské předvolební kampaně. Pouze třicet čtyři procent republikánských voličů je spokojeno s aktuálními kandidáty. Naopak šedesát dva procent z nich by ocenilo, kdyby se do boje o prezidentské křeslo zapojil někdo další. I tak Mitt Romney zůstává nejsilnějším Obamovým vyzyvatelem. Na druhého Ricka Santoruma má náskok šest procent.

Santorum by si na konto svých vítězství v republikánkých primárkách rád připsal stát Michigan, na který si brousí zuby i Romney, jehož otec byl dlouholetým guvernérem tohoto státu. Zdá se však, že tato skutečnost jeho synovi mnoho nepomůže. Michiganské primárky se budou konat 28. února a podle průzkumů v nich má mnohem větší šanci na vítězství Santorum. Před Romneym vede o patnáct procent.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.