1:19 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Korán vojáci spálili neúmyslně, omlouvá se Obama Afgháncům

NEW YORK, KÁBUL – Americký prezident Barack Obama se v dopise adresovaném svému afghánskému protějšku Hamídu Karzáímu „hluboce omluvil“ za to, že američtí vojáci spálili  na vojenské základně Bagrám několika výtisků koránu.

Obama v dopise vyjádřil “hlubokou lítost” nad událostmi z počátku tohoto týdne a řekl, že se jednalo o vážné, ale také neúmyslné pochybení. Zároveň afghánského prezidenta ujistil, že všichni, kdo jsou za události zodpovědni, se budou muset za své chování zodpovídat.

„Vyjadřuji Vám hlubokou soustrast a chtěl bych Vás a Váš lid požádat, abyste přijali mou hlubokou omluvu. Jedná se o neúmyslnou chybu a ujišťuji Vás, že přijmeme patřičná opatření, aby se zabránilo opakování podobných událostí, včetně potrestání viníků,“ napsal Obama v dopise.

Afghánské obyvatelstvo je rozhořčeno

Karzáí potvrdil afghánskému parlamentu, že za kontroverzní události jsou zodpovědní američtí vojáci. Zároveň však zdůraznil, že svůj čin vykonali z nevědomosti. Podle pracovníka Karzáího administrativy bude vyšetřování případu ukončeno během čtvrtka.

Ohořelé výtisky koránu byly nalezeny před třemi dny na základně NATO v Bagrámu. Podle předběžného vyšetřování šlo o čtyři knihy, které byly zničeny nedopatřením.

Afghánské obyvatelstvo reagovalo na tento čin výbuchem hněvu. Tisíce Afghánců již třetím dnem protestují proti jednání amerických vojáků i proti jejich přítomnosti v Afghánistánu. Během nepokojů zemřelo již nejméně deset lidí. Ve čtvrtek zahynuli tři demonstrující Afghánci a také dva američtí vojáci, které zastřelil příslušník afghánské armády. Povstalecké hnutí Tálibán vyzvalo obyvatele země k zabíjení zahraničních vojáků a cizinců ze Západu.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/23/paleni-koran-afghanistan/

Filed in: Amerika, Asie, Svět

Comments are closed.