2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Nové čtení: Číňan

ČESKO – Na pulty českých knihkupců přichází další z oblíbených severských kriminálních románů – Číňan. Trochu neobvyklý název pro skandinávskou detektivku, řekl by si čtenář, ale po přečtení knihy Henninga Mankella zjistí, že se jedná o severskou krimi se skvělou čínskou zápletkou. Příběh je dokonale provázaný, ač někdy můžete získat dojem, že je napětí uměle vyšponováno.

Hned první stránky románu čtenáře zavedou na opuštěný sever Švédska, pro který je tolik typický sníh, mráz a velmi nízká obydlenost. Svým způsobem to ve většině lidí vyvolává pocit, že příroda je v těchto oblastech krutá – v tomto románu je to však člověk, který způsobí tolik bolesti.

Zkušená policistka Vivi Sundbergová dostává jednoho dne na stůl případ nedořešené automobilové nehody, jejíž zvláštní okolnosti ji zavedou do málo obydlené vesnice. Tam uskuteční spolu se svým kolegou mimořádně šokující objev – všichni místní obyvatelé jsou obzvláště krutým a mučivým způsobem zavražděni. Přežil pouze jeden starý manželský pár, který nic neviděl a nic neslyšel.

Celé Švédsko je zděšeno a média nevysílají a nepíší o ničem jiném. Zprávy vytrhnou z každodenní  rutiny švédskou soudkyni Birgittu Roslinovou, která se o případ začne zajímat. Svým neobvyklým pátráním dojde k závěru, že šílený zločin spáchal muž z bezpečnostní služby – jakýsi Číňan, na nějž si místní číšnice velmi dobře vzpomíná. Policie nicméně její podněty nechává takřka bez odezvy a tak se soudkyně pomalu přestává o případ zajímat.

Cesta do Číny

Životní zvrat však nastává v životě Birgitte ve chvíli, kdy se rozhodne jet na poznávací zájezd do Číny a ze zvědavosti si do kabelky přibalí i fotografii podezřívaného Číňana. Ze zvědavosti se potom zeptá ostrahy hotelu, zda muže neznají. Od té doby má v patách čínskou tajnou policii a je jí zcela jasné, že nevinnou otázkou pravděpodobně píchla do vosího hnízda a možná, že se nitky sbíhají k vysoko postavené osobě.

Birgitte ani netuší do jaké spleti korupce, státní čínské politiky a pomsty sahající až do 60. let 19. století se tak dostala. Postupně začíná čtenář nabývat dojem, že není radno zahrávat si s čínským systémem. Soudkyně se začíná nacházet v situaci, kdy neví, komu věřit a komu ne a začíná se oprávněně bát o svůj život. Před tajemným Číňanem utíká v záchvatu paniky do londýnské čínské čtvrti, kde sled událostí nabývá ještě více na obrátkách…

 Zdroj fotografie: bux.cz

Filed in: Literatura

Comments are closed.