2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Nokia Lumia – návrat krále?

KOMENTÁŘ – Již za necelé tři týdny vstupuje na náš trh finská Nokia se svou řadou mobilních telefonů Lumia. Od 1. 2. 2012 budou v České republice dostupné dva modely, zástupce střední třídy Lumia 710, známá také pod názvem „Sword“, a současná vlajková loď Lumia 800, dříve pod kódovým označením „Searay“.

Jedná se o první dva modely vycházející ze společné kooperace dvou nadnárodních gigantů – v únoru 2011 uzavřel redmontský gigant Microsoft smlouvu právě s Nokií. Té již několik let ujížděl vlak v segmentu chytrých telefonů, kdy se vývoj vlastního operačního systému ukázal jako slepá ulička a ani povedené poslední modely řady N nepřinesly majoritní podíl na trhu mezi chytrými telefony. Uvedená aliance nese své první ovoce a víří tak stojaté vody našeho mobilního trhu, kde dominují přístroje s operačními systémy od firem Google nebo Apple.

Oba telefony jsou vybaveny systémem Windows Phone 7, konkrétně v poslední verzi Mango. Tato aktualizace odstranila valnou většinu porodních problémů, které si nový hráč mezi systémy s sebou přinesl, a ukázala, že se jedná o konkurenceschopný systém. Rozebereme si jej podrobněji v některém z dalších článků, nyní více k přístrojům od Nokie.

Co nám nabízí oproti konkurenci? U Nokií, pomineme-li nejdostupnější modely, jsme byli zvyklí na nadstandardní dílenské zpracování a vynikající výdrž baterie. První podmínka je u obou modelů splněna do detailu, druhá, poplatná dnešnímu trendu, už nikoliv. Chytré telefony operují s maximální výdrží okolo dvou dnů, při větším vytížení se dostáváme na hranici jednoho dne. Podívejme se nyní na specifikace obou modelů.

Nokia Lumia 710

Jedná se o středně veliký přístroj, vybavený 3,7palcovým TFT dotykovým displejem s rozlišením WVGA (800 x 480 pixelů). Srdcem přístroje je procesor Snapdragon, běžící na  taktu 1,4 GHz, doplněn 512MB operační pamětí a 8GB interní pamětí, která je určena pro uživatelská data. Vše doplněno 5MPx fotoaparátem s optikou Carl Zeiss. Cena byla stanovena na 7 990 Kč. Hmotnost přístroje je 126 gramů. Výhodou je možnost jednoduché výměny zadního krytu – uživatel si tak může přizpůsobit telefon dle své barevné preference. V každém balení naleznete druhý kryt jiné barvy.

Nokia Lumia 800

Vlajková loď přináší 3,7palcový AMOLED dotykový displej opět s WVGA rozlišením. Výhodou je výborná čitelnost na přímém slunci. Procesor i operační paměť je shodná s mladší sestrou, vnitřní prostor pro uživatelská data nabízí dvojnásobnou kapacitu – tedy 16 GB. Fotoaparát opět s optikou Carl Zeiss má 8 MPx. Šasí telefonu je řešeno unikátním způsobem – displej je osazen do těla, které je vyřezáno z jednoho kusu polykarbonátu. Není nutné řešit lícování dílů a nehrozí postupné uvolnění konstrukce způsobené opotřebením spojů. Hmotnost přístroje je stále sympatických 142 gramů. Lumia 800 se bude prodávat za doporučenou maloobchodní cenu 12 490 Kč.

Oba modely jsou odlišeny oproti ostatním telefonům s Windows Phone 7 nadstandardní nabídkou aplikací. Jedná se o offline navigaci Nokia Drive, vybavenou hlasovým ovládáním a Nokia Music službou, která umožňuje uživatelům přes přístroje Lumia přehrávat hudbu z široké databáze cca 14 milionů skladeb.

Mě nové Lumie uchvátily – nabídly trhu kvalitní dílenské zpracování jdoucí ruku v ruce s vyspělým a rychlým operačním systémem – takto si představuji chytrý telefon, který je zároveň elegantním doplňkem. Pro úspěch nestačí jen kvalitní produkt. Hlavní roli bude hrát dobře zvládnutý marketing. Ten Microsoft při startu svého nového operačního systému nezvládl, nezbývá než doufat, že Nokia se poučí z této chyby a naruší tak světový kult Apple. Co myslíte, jedná se o návrat krále?

Na závěr vás můžeme navnadit videem z uvedení telefonů Nokia Lumia v Londýně:

[youtube SX2Gd-kqV5s 590 350]

 
Zdroj fotografie: nokia.cz
Filed in: Hi-Tech, Komentáře, Mobily a tablety

Comments are closed.