3:42 pm - Pátek Listopad 16, 4491

Nickyho rodina má nominaci na Českého lva

PRAHA – Celovečerní dokumentární film o záchraně 669 českých a slovenských dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina, který natočil Matěj Mináč, je nejnavštěvovanějším dokumentárním filmem v ČR za rok 2011. Kvalitu filmu potvrzuje i nominace na Českého lva v kategorii nejlepší dokument.

Film Nickyho rodina se už třetí  měsíc  promítá v australských multiplexech a připravuje se k distribuci do dalších zemí. „Žádný český dokumentární film neměl tak velkou kinodistribuci jako Nickyho rodina,“ uvedl pro RegionOnline.cz (ROL.CZ) Matěj Mináč.

Člena výboru film rozplakal

Film získal mnoho ocenění i na festivalech. Úspěšné tažení začalo v ČR Cenou diváka na MFF v Karlových Varech a pokračovalo cenou za nejlepší dokumentární film na Montreal World Film Festival, cenou na filmovém festivalu v Jeruzalémě a dalšími šesti prestižními cenami. S nadšenými reakcemi diváků i kritiků se setkal třeba v Santa Barbara Film Festivalu, který nedávno skončil. Člen výboru festivalu, Marshey Bernstein, prohlásil: „Reakce na film byla neuvěřitelná. Viděl jsem ho třikrát a vždy jsem plakal. Povídal jsem si s lidmi na projekcích a oni o filmu jen básnili. Je to ta nejdojemnější záležitost.“

V čínštině i v kméršitině

„Co mě však skutečně ohromilo, byly odezvy na film dokonce v čínštině či kmérštine po promítáních na školách v Hong Kongu a Phnom Penh,dodává režisér Matej Mináč. Na základě uvedení „Nickyho rodiny“ v Austrálii, USA, Německu, Velké Británii i v ČR vznikají velké vzdělávací projekty, do kterých se zapojují tisíce studentů. „Všude se opakuje jedna a tatáž situace. Děti a studenti chtějí s naším světem vykonat něco podobného jako pan Winton. Pro ně do Nickyho rodiny patří všichni, kdo chtějí něco pozitivního vykonat pro druhé,“ říká Mináč.

Inspirace pro dobrý skutek

Je až neuvěřitelné, jak se jeden zapomenutý příběh starý 70 let stal světovým hitem. Film Nickyho rodina ale zároveň dokazuje, jakou sílu má film. „Dává lidem naději do budoucnosti a inspiruje mladé lidi, aby učinili nějaký dobrý skutek. V naší době, plné zlých zpráv o krizi a depresi ve společnosti, probleskuje filmu světlo naděje a víry v budoucnost. A víra v člověka,“ zakončil pro RegionOnline.cz (ROL.CZ) Matěj Mináč.

Zdroj:2media.cz
Zdroj fotografie: 2media.cz

 

Filed in: Aktuálně, Film a TV, Kultura

Comments are closed.