7:04 am - Pondělí Červenec 16, 2018

NEW YORK – Nejlepší český hokejista historie – Jaromír Jágr – se šestnáctým gólem v sezóně posunul na osmé místo historických tabulek NHL. Česká osmašedesátka navíc trefou číslé 662. trefou v zámořské kariéře rozhodla o vítězství Philadelphie na ledě Winnipegu 5:4.

Jagrův bod číslo 1641

Jágr překonal krajana a kamaráda Ondřeje Pavelce v poslední minutě nastavení po chybě defenzivy Jets, která ztratila kotouč za modrou čarou, čehož duo Briere-Jágr využilo k rozhodující trefě zápase.

Český útočník tak rozšířil svou historickou bilanci na 662 branek a 979 asistencí a celkovým součtem 1641 bodů vyrovnala na osmém místě produktivity NHL všech dob legendárního kapitána Colorada Joe Sakika.

Radost z toho ale v ten moment a ani po zápase rozhodně neměl Jágrův (a také Voráčkův – další útočník Flyers) kamarád Pavelec. Ten čelil v zápase 55 střelám soupeře a byl vyhlášen první hvězdou zápasu, přestože inkasoval pětkrát. Po duel ale odmítl frustrovaný český brankář přijít mezi novináře.

„Hned po utkání jsem za ním šel a čišelo z něho obrovské zklamání,“ omlouval spoluhráče útočník Tim Stapleton. „Říkejte si, co chcete, ale s takovým brankářem klidně můžete vyhrát Stanley Cup. To, jakým chytá, je neuvěřitelné,“ ocenil Pavelcův výkon trenér Claude Noel. „Byl to zápas, ve kterém jsme měli získat dva body. Jestli jsme si je zasloužili? To nechám na vás,“ dodal kouč Winnipegu.

Dařilo se i dalším českým hráčům

Pro Philadelphii bylo vítězství na ledě kanadského celku o to cennější, že ještě v poslední minutě základní hrací doby prohrávali Flyers na ledě soupeře 3:4. Při power play 11 vteřin před koncem ale vyrovnal Wayne Simmonds a zabránil tak Winnipegu v tom, aby poprvé v sezóně poskočil na první místo své divize a tím pádem třetí ve Východní konferenci.

„Nezáleží, kolik gólů vstřelí soupeř, protože víme, že jich vždycky můžeme dát víc. Máme čtyři vyrovnané formace, každá z nich může rozhodnout,“ prohlásil Jágr, který zárověn zaznamenal svůj 16. gól v prodloužení v kariéře a stanovil nový rekord v NHL (15x rozhodli prodloužení Mats Sundin, Patrik Eliáš a Sergej Fjodorov). Premiéru v dresu Flyers prožil Pavel Kubina, jehož Philadelphia získala začátkem týdne z Tampy.

TREFA JAROMÍRA JÁGRA

Střeleckou formu potvrdil Radim Vrbata, jenž dvěma góly a jednou asistencí přispěl k výhře Phoenixu nad Los Angeles 5:4 po samostatných nájezdech. Na tři branky vítězů přihrál další český útočník Martin Hanzal. Hlavní hvězdou zápasu byl ale Vrbata, jehož tým prohrával po první třetině 0:3.

Třicetiletý rodák z Mladé Boleslavi gólem hned v první minutě druhé třetiny zavelel k obratu, v 58. minutě pak jubilejní 30. trefou v sezoně vyrovnal na 4:4. V nájezdech pak rozhodl jeho spoluhráč Mikkel Boedker.

• Noční výsledky NHL:

Buffalo – NY Islanders 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 2. Myers, 24. Vanek – 55. Nielsen. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18.690.

Toronto – New Jersey 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 – 0:1)
Branky: 15. Connolly, 35. MacArthur, 60. Kessel – 10. Sýkora, 15. Clarkson (Eliáš, Sýkora), 39. Ponikarovskij, 62. Fayne. Střely na branku: 32:32. Diváci: 19.426.

Pittsburgh – New York Rangers 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 22. Malkin, 32. Sullivan. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.580.

Columbus – San Jose 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)
Branky: 7., 20. a 42. Carter (na všechny Prospal), 5. Umberger, 16. Nash, 31. Savard – 26. a 49. Couture, 26. J. Thornton. Střely na branku: 35:41. Diváci: 14.625.

Winnipeg – Philadelphia 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 – 0:1)
Branky: 28. a 29. Ladd, 13. Byfuglien, 45. E. Kane – 16. Giroux, 22. Hartnell, 32. Talbot, 60. Simmonds, 65. Jágr. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 55 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 26:55. Diváci: 15.004.

Phoenix – Los Angeles 5:4 po sam. nájezdech (0:3, 3:1, 1:0 – 0:0)
Branky: 21. a 58. Vrbata (na první Hanzal), 26. a 38. Doan (na obě Hanzal, na první Vrbata), rozh. nájezd Boedker – 7. Doughty, 13. Loktijonov, 15. Brown, 32. Justin Williams. Střely na branku: 29:29. Diváci: 10.842.

Tampa Bay – Anaheim 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 1. a 18. Stamkos, 23. Purcell – 21. S. Koivu, 39. Ryan. Střely na branku: 16:30. Diváci: 18.309.

Nashville – Vancouver 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 26. Fisher (Erat), 34. S. Kosticyn, 58. Legwand (Erat) – 37. Weise. Střely na branku: 28:33. Diváci: 16.769.

Chicago – Detroit 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 28. Hayes, 42. Krüger – 3. Filppula (Kindl, Hudler). Střely na branku: 29:32. Diváci: 22.027.

Calgary – Edmonton 1:6 (1:1, 0:4, 0:1)
Branky: 10. Hannan – 19. Eberle, 29. Hemský, 33.Belanger, 33. Gagner, 39. Smyth, 58. Hall. Střely na branku: 22:42. Diváci: 19.289.

Montreal – Dallas 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 15. Garbutt, 45. Ribeiro, 46. Wandell (Vincour). Střely na branku: 31:36. Diváci: 21.273.

Zdroj fotografie: repro nhl.com

Filed in: Hokej, Sport