2:07 am - Úterý Říjen 16, 2018

Cameron láká Skoty, aby setrvali v unii Spojeného království

EDINBURGH – Britský ministerský předseda David Cameron se ve čtvrtek během své vášnivé řeči v Edinburghu snažil přesvědčit Skoty, aby v chystaném referendu o nezávislosti Skotska, řekli ne. Skotům slíbil, že v rámci Spojeného království dostanou větší pravomoce. Ale až po uskutečnění referenda. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Edinburghský hrad

Edinburghský hrad

Britský premiér David Camerono se snaží všemi silami udržet Spojené království pohromadě. Podle Camerona se Edinburghu daří lépe ve spolku Anglie, Walesu a Skotska.

„Díky unii je Skotsko silnější, bezpečnější, bohatší a spravedlivější,“ řekl Cameron s kulisou Edinburského hradu za zády. „Samozřejmě by si Skotsko mohlo vládnou samo stejně jako Anglie, ale společně nám to jde mnohem lépe,“ dodal.

Podle Camerona by osamostatnění Skotska mohlo mít vliv na členství Velké Británie v Evropské unii i NATU. Cameron varoval Skotsko, že po osamostatnění by nově vzniklá malá země musela čelit nejisté ekonomické budoucnosti.

Většina Skotů samostatnost nechce

Cameron Skotům slíbil, že pokud se rozhodnou zůstat v unii, bude z Londýna do Edinburghu převedeno více pravomocí. O jaké konkrétní pravomoce by se mělo jednat, ale neuvedl.

„Pokud má premiér pro Skoty nabídku, měl by jí vyslovit nyní,“ vzkázal Cameronovi skotským ministerský předseda Alex Salmond. Právě on vede Skotskou národní stanu (SNP), která je hlavním tahounem v boji za nezávislost Skotska. Cameron se během dne se Salmondem sešel osobně a navrhl mu, aby se referendum konalo co nejdříve.

Salmond by rád referendum o nezávislosti Skotska uskutečnil na konci roku 2014, čímž by dostal více času, aby si Skoty přiklonil na svou stranu. Většina z nich si totiž odtržení katolického Skotska od Spojeného království v této chvíli nepřeje. Nezávislost podporuje pouze 30 až 40 procent Skotů.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Evropa, Velká Británie

Comments are closed.