2:04 pm - Pátek Prosinec 14, 2018

Novým prezidentem SRN bude Joachim Gauck, podpořila ho i Merkelová

BERLÍN – Novým německým prezidentem se stane evangelický pastor a někdejší východoněmecký obhájce lidských práv Joachim Gauck. V neděli večer to oznámila kancléřka Angela Merkelová.

Joachim Gauck bude novým německým prezidentem

Dvaasedmdesátiletý Gauck byl navržen opoziční sociální demokracií (SPD) poté, co v pátek odstoupil Christian Wulff kvůli korupční aféře. S nominací nakonec souhlasily i koaliční strany CDU/CSU a FDP.

Prezidenta v Německu volí na společném zasedání členové Spolkového sněmu (Bundestagu) a Spolkové rady (Bundesratu) a představitelé spolkových zemí.

Merkelová už v pátek připomněla, že chce najít takového kandidáta, na kterém by se shodly opoziční i koaliční strany.

Před dvěma lety Merkelová Gaucka nechtěla

„Nezapomínejme, že mužům jako je Gauck vděčíme za úspěšnou a mírovou revoluci ve východním Německu,“ řekla podle BBC Merkelová na tiskové konferenci.

„Je to opravdový učitel demokracie, který přispěl ke sjednocení Německa,“ dodala kancléřka k osobě příštího německého prezidenta.

Merkelová přitom ještě před dvěma lety Gauckovu kandidaturu odmítla a prosazovala svého spojence Wulffa. Skutečnost, že nyní Gaucka podpořila, znamená, že uznala svou chybu.

Gaucka chce za prezidenta 54 procent Němců

Sonda pro týdeník Bild am Sonntag zjistila, že 54 procent Němců si za prezidenta přeje právě Gaucka. Ten je v Německu uznávaný jako morální autorita a mj. vedl po roce 1989 úřad, který prověřoval činnost bývalé východoněmecké tajné policie Stasi.

Wulf svoji abdikaci oznámil poté, co dolnosaský státní zástupce požádal parlament, aby prezidenta zbavil imunity. Obviněn je z přijímání úplatků a z  podezřele výhodné půjčky ve výši 500 tisíc eur, kterou mu měla poskytnout Edith Geerkensová, manželka bohatého podnikatele Egona Geerkense, v roce 2008.

Zdroj fotografie: Wikipedia.org

Filed in: Evropa, Německo

Comments are closed.