3:44 pm - Sobota Prosinec 11, 9351

Německému prezidentovi hrozí zbavení imunity a vyšetřování

BERLÍN – Německému prezidentu Christianu Wulffovi hrozí ztráta imunity v souvislosti se sérií skandálů kolem jeho vazeb na podnikatele. Úřad veřejného žalobce v Hannoveru ve čtvrtek večer oznámil, že požádal o zrušení imunity hlavy státu vůči trestnímu stíhání.

Prezident SRN Christian Wulff

Podle prohlášení úřadu výsledky obsáhlého vyhodnocení dokumentů a informací sdělovacích prostředků vedou k podezření, že Wulff neoprávněně přijímal a uděloval některé benefity. Informoval o tom server německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.

Wulff je již nějaký čas pod palbou kritiky kvůli svým vazbám na podnikatele, která měl v době, kdy vykonával úřad premiéra spolkové země Dolní Sasko. Je to vůbec první pokus v dějinách Německa o zrušení imunity spolkového prezidenta.

Již od poloviny prosince se německá média zabývají levnou půjčkou, kterou Wulff získal od manželky svého přítele, podnikatele, na financování stavby svého domu. Prezident se již omluvil za to, že o půjčce neinformoval veřejnost.

Další skandál vypukl v souvislosti s jeho hněvivým telefonátem šéfredaktorovi bulvárního deníku Bild, když se snažil zabránit vydání článku o zmíněné půjčce. Vyšetřování, které si přeje zahájit úřad veřejného žalobce, se ale údajně týká jiného podnikatele a Wulffova přítele Davida Groenewolda, s nímž Wulff a jeho žena trávili dovolenou na německém ostrově Sylltu.

Opozice má jasno, Wulff musí jít

Úřad veřejného žalobce však může zahájit vyšetřování pouze v případě, že poslanci Bundestagu – dolní komory německého parlamentu, kde má většinu koalice kancléřky Angely Merkelové  – vysloví souhlas se zrušením jeho imunity. Opoziční politikové ale již naznačili, že by takový krok podpořili. Páteční tisk cituje vyjádření generální tajemnice Sociálně demokratické strany Andrey Nahlesové, že by Wulff měl odstoupit. „Ještě nikdy se nestalo, aby němečtí žalobci považovali za nutné vyšetřovat hlavu státu,“  řekla Nahlesová listu Passauer Neue Presse. „V mých očích je neslučitelné s úřadem prezidenta, aby jeho držitel byl vyšetřován veřejným žalobcem.“

Také lídři poslaneckého klubu Strany zelených Renate Kűnastová a Jűrgen Trittin ve čtvrtek večer konstatovali, že je na čase, aby Wulff odešel. „Učiníme vše pro to, aby jeho imunita byla zrušena,“ prohlásili.

Vláda se vyjádří před polednem

Průzkumy veřejného mínění vykazují pokles prezidentovy popularity. Vládu kancléřky Merkelové, která ho nominovala jako kandidáta, však jeho kauza v zásadě nepoškodila.

Podle  amerického listu Stars and Stripes Merkelová v souvislosti se sílícím tlakem na Wulffa odvolala plánovanou cestu do Itálie. Wulff ohlásil na pátek 11. hodinu tiskovou konferenci. Úřad kancléřky by měl vydat ke kauze prohlášení o půl hodiny později, uvádí Stars and Stripes.

Zdroj fotografie: Wikipedia Commons

Filed in: Evropa, Německo

Comments are closed.