3:44 pm - Středa Prosinec 11, 0103

Německo hledá prezidenta s čistým štítem

BERLÍN – Den po odstoupení spolkového prezidenta Christiana Wulffa začíná v Německu hledání jeho nástupce. Kancléřka Angela Merkelová krátce po jeho rezignaci prohlásila, že by se politici měli pokusit najít jediného kandidáta na kterém se shodne koalice i opozice.

Ursula von der Leyenová, možná kandidátka vládní koalice na prezidentku SRN

Jak v sobotu podotkl server německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle, první výsledky úsilí německých politiků v tomto směru nejsou příliš povzbudivé, protože hned od začátku mezi politickými stranami vypuklo hašteření.

Hlavní opoziční strany, kterým Merkelová slíbila, že  s nimi jména kandidátů navrhovaných koalicí bude konzultovat, daly jasně najevo, že nehodlají schválit všechno, co si koalice vymyslí. Pro začátek přicházejí s požadavkem: „Máme-li dospět k dohodě, nesmí to být nikdo z členů tohoto kabinetu,“ řekl v pátek večer v televizi ARD předseda poslaneckého klubu SPD Frank-Walter Steinmeier. Podobně se vyjádřil i jeho kolega ze strany Zelených Jűrgen Trittin.

My máme většinu

Jako možní kandidáti koalice přitom připadají v úvahu ministryně práce Ursula von der Leyenová a ministr financí Wolfgang Schäuble, straničtí kolegové kancléřky Angely Merkelové z CDU. Koaliční jednání o této věci mají probíhat i v sobotu, kdy již by měl být nalezen kandidát, kterého koaliční strany předloží k posouzení SPD a Zeleným.

Na vyjádření opozičních lídrů reagoval šéf parlamentní frakce CDU/CSU Volker Kauder, který poukázal na skutečnost, že ve Federálním konventu, jenž bude volit prezidenta, mají koaliční strany většinu. Nebude tedy žádný „kandidát z milosti  SPD“, prohlásil Kauder. Vládní strany, Křesťansko-demokratická unie (CDU), její sesterská strana v Bavorsku, Křesťanská sociální unie (CSU) a Strana svobodných demokratů (FDP) mají ve Federálním konventu většinu asi čtyř hlasů.

Do hry se hlásí i Levice

Sociální demokracie (SPD) navrhuje jako kandidáta evangelického pastora Joachima Gaucka, bojovníka za lidská práva a bývalého spolkového komisaře, pověřeného správou archivů východoněmecké policie Stasi. SPD a Zelení ho podporovali již v jeho kandidatuře na prezidenta v roce 2010.

O účast na konzultacích se však hlásí i třetí největší opoziční strana Die Linke (Levice). „Merkelová by měla rozumně hledat řešení ve spolupráci se všemi stranami, zastoupenými v Bundestagu (dolní komoře parlamentu – pozn. autora),“ cituje německý tisk předsedu strany Klause Ernsta. Merkelová ovšem, když navrhla, aby se na konzultacích podílela i opozice, hovořila jen o SPD a Zelených.

Podle německé ústavy musí Federální konvent zvolit nového prezidenta nejpozději do 18 března.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Německo

Comments are closed.