7:25 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Nejhorší brankář světa a lupič je volný. Chce opět chytat

BUDAPEŠŤ – Maďarský hokejový brankář s rumunskými kořeny Attila Ambrus byl v lednu předčasně propuštěn za slušné chování z budapešťského vězení a touží po návratu do hokejové branky.

Attila Ambrus

To jméno vám asi mnoho neřekne, když ale zadáte Attila Ambrus do internetového vyhledávače, vyskočí na vás téměř milion a půl odkazů. V devadesátých letech minulého století byl v Maďarsku jednoznačně nejpopulárnější osobností a stal se celebritou. Proč takový humbuk?

Ambrus, který se narodil 6. října 1967 ve vesničce Fitud v proslulé upíří oblasti – Transylvánii, se v dětství vzhlédl v příbězích z Divokého západu a také v Dominiku Haškovi. V roce 1988 se rozhodl po vzoru slavných kovbojek emigrovat do Maďarska na spodku nákladní vozu vlaku.

Důvodem byla touha stát se hokejovým gólmanem a chytat za budapešťský celek UTE, třináctinásobného šampióna země. Léta tvrdě dřel. Na stadionu bydlel, pracoval jako jeho správce, jezdil s rolbou, ale hlavně kdykoliv to bylo možné, tak trénoval.

Inkasoval i 23 branek za jeden zápas

Nakonec se nad ním vedení klubu skutečně díky jeho extrémní tréninkové píli slitovalo a dalo mu šanci i v zápasech. Jestliže jeho přístup k tréninku byl příkladný, výkony v bráně tomu neodpovídaly. V jednom zápase dokázal inkasovat i 23 branek, nálepku nejhorší brankář světa dostal za svou sérii šesti zápasů, ve kterých dostal celkem 88 branek.

Tedy porci gólů, na který soupeři Buffala v dobách největší slávy jeho vzoru, potřebovali v NHL i padesát zápasů za sezónu. Mnohem úspěšnějším se stal Ambrus coby bankovní lupič. Proslul jako zloděj-gentleman, protože nikdy nepoužil zbraň, byl maďarskou obdobou Robina Hooda.

Jeho kovbojská přezdívka „Whiskey Robber“ pocházela z údajného zvyku dát si v přestrojení v baru poblíž banky, kterou se chystal vyloupit, skleničku na kuráž. Později se rozkurážil natolik, že po úspěšné loupeži posílal vyšetřovatelům jako svůj „podpis“ lahve vína.

Attila Ambrus v brankářské výstroji

I na něj ale jednou došlo

Jeho bohémský život a boj proti maďarské vládní moci skončil v roce 1999, kdy jej policie dopadla. Za přepadení 27 bank a pošt a celkový lup ve výši půl milionů dolarů (zhruba 9,5 milionu korun) dostal sedmnáct let, nyní se po odpykání dvanácti dostal na svobodu za slušné chování.

„Udělal jsem špatná rozhodnutí. A z nich se stala lavina dalších špatných rozhodnutí,“ řekl Ambrus v televizním rozhovoru po svém lednovém propuštění. Někdy až těžko uvěřitelné historky z etapy svého života, během níž ho naháněla policie po celé zemi, radí brát s rezervou.

Pro propuštění z vězení chce opět chytat

„To všechno říkají lidé, kteří mě jen viděli, ale neznají mě. Kdo mě zná, ví, jak jsem žil. Nikdy mě nezajímaly peníze. Šel jsem do banky, jen když jsem je potřeboval,“ dodal stále populární „Whiskey Robber“, na jehož životní příběh zakoupil práva slavný hollywoodský herec a režisér Johnny Depp, a již o něm vyšla i kniha.

To ale Ambruse nyní příliš nezajímá. Chce se totiž především vrátit na led. „Miluju led, je to můj život. Chci být zase jeho součástí, když mě někdo nechá. I kdybych měl jen odklízet sníh,“ dodal čtyřiačtyřicetiletý muž, jehož na základě televizního interview už kontaktoval tým z budapešťské rekreační ligy.

Zdroj foto: www.mentalfloss.com, www.bleacherreport.com

Filed in: Hokej, Sport

Comments are closed.