8:44 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Nečas jednal s místopředsedou irácké vlády Husajnem al-Šahristáním

PRAHA – Předseda vlády Petr Nečas v pondělí v Praze přijal iráckou vládní delegaci vedenou vicepremiérem pro energetiku Husajnem al-Šahristáním. Návštěva vicepremiéra a klíčových iráckých ministrů v České republice uskutečněná jen osm měsíců po oficiální cestě českého premiéra do Bagdádu potvrzuje mimořádně dobré a intenzivní česko-irácké vztahy a přispívá k dalšímu rozvoji politické, obchodní a vojenské spolupráce.

Místopředseda irácké vlády al-Šahristání a český premiér Nečas

Místopředseda irácké vlády Husajn al-Šahristání a český premiér Nečas

„V návaznosti na výsledky jednání premiéra Nečase v Iráku v květnu 2011 byl tématem dnešních jednání ve Strakově akademii další rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi včetně spolupráce politické, transformační a vojenské, stejně jako zapojení českých firem do rekonstrukce Iráku,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí vlády Jan Osúch.

„Premiér Petr Nečas při setkání zdůraznil,  že Česká republika na základě své vlastní historické zkušenosti vnímá náročnost transformace země a snaží se podpořit Irák v procesu rekonstrukce ekonomiky a budování demokratických institucí. V minulosti například Česká republika vyslala do Iráku polní nemocnici a instruktory, kteří cvičili příslušníky vznikající irácké armády a policie. Dnes v rámci transformační spolupráce Česká republika připravuje nové vzdělávací programy pro irácké úředníky zaměřené zejména na energetiku a vodohospodářství,“ dodal Osúch v prohlášení.

„Premiér Nečas dále ujistil partnery, že Česká republika hodlá i nadále napomáhat Iráku k zajišťování jeho bezpečnosti. Česká strana již dříve učinila Iráku širokou nabídku možné spolupráce v oblasti vojenské techniky, v čele s možným prodejem podzvukových českých letounů L-159, ale také modernizace iráckých tanků T-72, či vrtulníků Mi-17. O těchto nabídkách s iráckou vládou nyní dále jedná,“ je dále uvedeno v tiskové zprávě.

České firmy navazují na tradici, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas podle tiskové zprávy připomněl, že Československo kdysi vybudovalo významnou část iráckých petrochemických kapacit a dnes české firmy úspěšně navazují na tuto tradici – účastní se výběrových řízení na rekonstrukci stávajících či výstavbu nových ropných zařízení, zapojují se i do rekonstrukce v oblasti vodohospodářské infrastruktury.

„Příkladem úspěšného uplatnění v Iráku a dokladem toho, že české firmy mají možnost navázat na obchodní vazby z minulosti a dobrou pověst, kterou mají v Iráku české výrobky, je také tradiční výrobce traktorů Zetor. V minulosti se jeho traktory montovaly v Iráku pod značkou Antar, v průběhu loňské návštěvy premiéra Načase v Bagdádu Zetor dojednal nový kontakt na prodej stovek traktorů do Iráku a dnes jedná o jeho dalším rozšíření,“ uvedl Osúch.

„Vicepremiér al-Šahristání potvrdil dosavadní velmi úspěšné působení českých firem v Iráku a zdůraznil, že obnova Iráku znamená velkou příležitostí pro české podniky, neboť řada sektorů iráckého hospodářství je od základů rekonstruována. Irácký vicepremiér přijel do Prahy v čele početné delegace, jejímiž členy jsou ministr průmyslu a minerálů Ahmed Násir al-Karboli a ministr kultury a úřadující ministr obrany Sádún al-Dulejmí, předseda Národní investiční komise Sami al-Arádží a zástupci dalších významných institucí,“ uzavírá tisková zpráva.

Zdroj fotografie: www.vlada.cz

Filed in: Press, TZ Politika

Comments are closed.