10:25 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Bloger předpovídá Putinův pád do roka a půl

MOSKVA – Ruský protikorupční aktivista Alexej Navalnyj na svém blogu odhaluje excesy a zlodějny mocných mužů Ruska. V poslední době se stal téměř prominentní postavou jako neoficiální předák nedávných mohutných protivládních protestů, při nichž do ulic Moskvy vyšly desetitisíce lidí.

Alexej Navalnyj dává Putinovi 18 měsíců

V rozhovoru, který poskytl BBC, vyložil, proč se domnívá, že současným ruským vládcům již brzy vyprší jejich čas.

„Spousta lidí v establishmentu chápe, že korupce nemůže být základem systému. Nemůže to tak fungovat věčně, není to správné a dříve či později se to celé zhroutí. Myslím, že Vladimir Putin a jeho lidé nedokážou udržet systém, který zde zavedli, déle než osmnáct měsíců,“ uvedl.

Na otázku, zda Rusko potřebuje nenásilnou revoluci, odpovídá: „Ve skutečnosti tu proběhla zločinecká revoluce, kterou provedl Vladimir Putin. Strhl na sebe moc nezákonným způsobem. Putin rozpoutal revoluci a my teď musíme vrátit moc do rukou lidu.“

Příště může vyjít do ulic ještě víc lidí

Navalnyj přiznává, že jeho i další členy opozice překvapila masová účast na nedávných protestech a varoval, že dojde-li při blížících se prezidentských volbách k volebním podvodům, může být reakce veřejnosti ještě silnější.

„Jestliže čtvrtého března (den prvního kola voleb; pozn.red.) bude falšování výsledků – my víme, že k falšování dojde –  tak očividné a provokující, jako při prosincových parlamentních volbách, myslím, že do ulic vyjde ještě víc lidí,“ tvrdí Navalnyj.

Co je nacionalismus?  

Mnozí ruští liberálové Navalnému nedůvěřují, protože se zúčastnil i Ruského pochodu, organizovaného nacionalistickou extrémní pravicí. On ale tvrdí, že tam šel jen proto, aby mainstreamoví politici nezanedbávali problematiku kontroly přistěhovalectví.

„Když se řekne nacionalismus, každého hned napadají negativní asociace. Ale pravda je, že když mluvíme o takzvaných nacionalistických tématech, řeč je o problémech, které skutečně existují,“ vysvětluje Navalnyj.

Internet je jediná cesta

Moskevskému bloggerovi jeho názory získávají popularitu i v menších městech po celém Rusku; všude, kam dosáhne internet, k němuž má dnes přístup téměř polovina Rusů.

„Televize je pro nás naprosto uzavřena,“ říká Navalnyj. „Všechny velké tradiční sdělovací prostředky jsou pod kontrolou státu. Internet se tedy stal jediným naším nástrojem. Víme, že jiná cesta není.“

Tento týden měl vystoupit na MTV v lehce nevážném politickém programu Godsped. Program byl zrušen. Ne jenom jedno vysílání, ale celá série. „To znamená, že to, co dělám, funguje,“ míní Navalnyj. „Přirozeně se budou snažit ztrpčovat mi život. Rostoucí tlak Kremlu dokazuje, že moje práce je účinná a že jsem pro ně hrozbou,“ dodává.

Alexej Navalnyj zatím nemá v úmyslu kandidovat ve volbách. „Naším úkolem je zajistit spravedlivé volby, to je úkol číslo jedna. Až toho dosáhneme, budu se také ucházet o vedoucí podstavení,“ uvedl.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Rusko

Comments are closed.