2:25 pm - Středa Říjen 17, 2018

„NATO se v Sýrii angažovat nebude,“ říká Rasmussen

ANKARA – Severoatlantická aliance nemá v úmyslu zasahovat v Sýrii a to ani v případě, že by k tomu dostala požehnání v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. V Ankaře to v pátek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen

Izraelský deník The Jerusalem Post s odvoláním na agenturu Reuters uvádí, že Rasmussen, který do Turecka přicestoval při příležitosti 60. výročí vstupu Turecka do aliance, vyloučil jakýkoliv zákrok aliance na ochranu civilního obyvatelstva a dokonce i poskytnutí logistické podpory ze strany NATO odpůrcům syrského režimu prezidenta Bašára Asada.

„Nemáme vůbec v úmyslu jakkoliv v Sýrii zasahovat,“ prohlásil Rasmussen. K hledání cesty, jež by vedla k zastavení nekonečného násilí, vyzval země Středního východu.

Postoj nezmění ani Rada bezpečnosti

V Libyi, kde aliance stála na straně povstalců proti režimu plukovníka Kaddáfího, získala mandát OSN na ochranu civilistů a měla i podporu některých arabských zemí. V případě Sýrie zatím není splněna ani jedna z těchto podmínek. Na otázku, zda by se postoj NATO změnil, pokud by Rada bezpečnosti OSN vydala příslušnou rezoluci, Rasmussen vyjádřil pochybnost.

„Ne, to si nemyslím. Syrská společnost je jiná (než libyjská pozn, red.), je mnohem různorodější etnicky, politicky i nábožensky. Proto věřím, že řešení je třeba hledat v rámci regionu,“ dodal.

Představitelé velmocí a 57 členských zemí Organizace islámské spolupráce, včetně členských zemí Ligy Arabských států, se setkají 24. února v Tunisku v rámci nově vytvořené Skupiny přátel Sýrie, aby hledali cestu ze syrské krize, která mimo jiné vyvolává obavy z dalšího šíření nábožensky motivovaných střetů mezi šíity a sunity.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.