2:04 am - Neděle Říjen 21, 2018

Za násilné vniknutí do věznice Bory tříletý trest

PLZEŇ – Okresní soud v Plzni poslal v pátek 22. února na tři roky za mříže devětačtyřicetiletého Antonína Šafáře za to, že loni v říjnu v opilosti prorazil autem dvě brány plzeňské věznice Bory a zastavil se až na vězeňském dvoře.  V pátek o tom informuje agentura Media Press Servis//ROL.CZ.
Šafář byl obžalován ze zločinu násilí proti orgánům veřejné moci, poškozování cizí věci a ohrožení pod vlivem návykové látky.
Loni 5. října odjel obžalovaný s kamarádem po bujaré pitce ze své chaty vzdálené od Plzně 20 kilometrů před věznici Bory. Tam nacouval nejprve do venkovní rolovací brány a následně v průjezdu vězeňské brány prorazil druhou vnitřní kovovou mříž a skončil až na nádvoří káznice.
Podle obžaloby jel opilý Šafář do věznice navštívit svého syna, který si tam odpykává desetiletý trest za pokus o vraždu. Šafář ovšem před soudem tvrdil, že jel s kamarádem navštívit jeho příbuzného, který pracuje ve věznici jako dozorce.  Chtěl si prý u něho zajistit lepší podmínky pro uvězněného syna.

Tvrzení obžalovaného ovšem soud neuvěřil. Dospěl k závěru, že se podařilo prokázat úmyslné vniknutí do věznice za účelem setkání obžalovaného se synem, byť se to jeví jako neuvěřitelná hloupost. „Nešlo o pouhé nezvládnutí vozidla před vjezdem do věznice, jak tvrdil obžalovaný, to by se mohlo stát jen při prvním nárazu, kdy se vozidlo mělo otáčet. Pak ale popojel obžalovaný dopředu, zastavil, zařadil zpátečku a naplno se rozjel proti druhé mříži, kterou prorazil a zastavil až na dvoře,“ uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Mlčák. Podle jeho slov se nejednalo o náhodu, ani o omyl.

Od záměru jej neodradil ani podmíněný trest

Obžalovaný Šafář svůj čin spáchal v okamžiku, kdy byl ve zkušební době podmíněně odloženého trestu. U plzeňského soudu byl Šafář také souzen pro pokus o vraždu, jednalo se však o jiný případ, než za který si odpykává trest jeho syn. Krajský soud ho dvakrát odsoudil k osmiletému trestu, Vrchní soud ovšem verdikt pokaždé zrušil a Šafář nakonec vyvázl jen s podmínkou.

„Odcházím z jednací síně spokojený. Ze strany obžalovaného lze jeho jednání v uvozovkách označit jako dospěláckou klukovinu. Bylo to od něho velice naivní, domnívat se, že tímto způsobem dosáhne nějakého efektu. Do objektu věznice proniknout chtěl. Jak moc to bylo z jeho strany naivní, to je druhá otázka,“ uvedl státní zástupce Libor Řeřicha.

Rozsudek zatím není pravomocný. Jak Šafář, tak i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Vedle tříletého trestu uložil soud Šafářovi ještě tříletý trest zákazu řízení motorových vozidel.

 

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ

Foto: David Vítek

Filed in: Česko, Plzeň, Plzeňský kraj, Právo, Regiony a obce

Comments are closed.