9:10 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Násilí v Afghánistánu pokračuje. Francouzi a Němci stahují civilní zaměstnance

KÁBUL – Francie a Německo po vzoru USA a Velké Británie stahují své civilní zaměstnance z afghánských vládních institucí. Reagují tak na nepokoje, které vedly k zabití dvou amerických úředníků Severoatlantické aliance v Kábulu. Informuje o tom dnes internetový server televizní stanice BBC.

Na zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu reagovala už i Francie a Německo. Všichni jejich civilní zaměstnanci působící na afghánských vládních institucích musí opustit zemi. Nová opatření se budou týkat desítek lidí.

Mezitím i dnes v Afghánistánu panovaly nepokoje, během nichž bylo zraněno sedm amerických vojáků. Na jejich základnu na severu Afghánistánu dopadl granát.

Nepokoje by mohly ohrozit mírová jednání

Podle amerického velvyslance v Kábulu Ryana Crockera napětí v zemi roste a může vážně ohrozit jednání o odchodu amerických vojsk. „Potřebujeme, aby se věci trochu uklidnily, a aby se navrátila normální atmosféra. Teprve potom můžeme začít jednat,“ řekl velvyslanec.

Vlnu nového násilí rozpoutala informace, že na základně NATO v Bagrámu byly nalezeny ohořelé výtisky islámské posvátné knihy Korán. Znesvěcení slova božího je pro muslimy nejhorší formou rouhání. Rozhořčené Afghánce neuklidnila ani omluva amerického prezidenta Baracka Obamy.

Zdroj fotografie: wikipedia.org 

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/26/afghanistan-strelba-ministerstvo-vnitr/
http://www.regiononline.cz/2012/02/25/koran-nepokoje-afghanistan/
http://www.regiononline.cz/2012/02/24/spaleny-koran-afghanistan-herat/
http://www.regiononline.cz/2012/02/23/obama-omluva-afghanistan-koran/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.