7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

NASA znovu dobývá vesmír s projektem Grail

KOMENTÁŘ – Vesmírná agentura NASA o víkendu konečně vypustila na oběžnou dráhu Měsíce dvě sondy Grail, které budou sloužit k detekci gravitačního pole Měsíce. Dlouhá cesta vesmírem čítající 400 tisíc kilometrů ze Země až na orbit Měsíce trvala necelé čtyři měsíce. Nyní budou mít sondy nějaký čas na upravení svých pozic, a pak se už jen plně zaměří na svůj cíl cesty.

Dvě sondy za 500 milionů dolarů, což je v přepočtu 9,88 miliardy korun, byly vyneseny do vesmíru z mysu Canaveral pouze malou bezpilotní raketou jménem Delta II již 10. září 2011, toto řešení bylo zapotřebí ke snížení již tak velkých nákladů. Sondy byly označeny jako projekt Grail, což v překladu znamená Grál, s jejich odlišením na Grail-A a Grail-B.

Jako první se na oběžnou dráhu v sobotu 31. 12. 2011 vydala sonda Grail-A, za ní následovala sonda Grail-B, která se ke svému identickému dvojčeti přidala na Nový rok v neděli 23.43 SEČ, jak uvádí NASA. Navedení sond na oběžnou dráhu našeho přirozeného satelitu navíc znepříjemňoval silný vítr, takže se muselo odložit o dva dny.

Sondy zpřesní existující gravitační mapu až 1000x

Hlavním cílem této mise je sledovat měnící se gravitační pole na odvrácené straně Měsíce. Jedná se o vůbec první výzkumný projekt tohoto druhu, který by mohl přinést zcela nové poznatky. Sondy budou obíhat Měsíc ve výšce okolo 55 kilometrů a budou od sebe vzdálené zhruba 200 kilometrů. Nyní je čeká na oběžné dráze dva následující měsíce upravování svých pozic, aby mohli v březnu začít svůj plánovaný sběr dat, který by měl trvat přinejmenším celých 82 dní, tedy až do června.

Ředitel společnosti NASA, Charles Bolden, v prohlášení o události uvedl, že nový rok vítají novou misí, která přinese nové poznatky o Měsíci, ale také o planetě Zemi. Také Pavel Gabzdyl, který pracuje pro Hvězdárnu a planetárium Brno, vidí v nové misi velký potenciál. Gabzyl zveřejnil na stránkách Českého rozhlasu další informace o průběhu průzkumu Měsíce. „Samotný průzkum probíhá tak, že pokud je pod povrchem Měsíce uložena nějaká větší hmota, tak rychlost sondy prolétající nad Měsícem se zrychlí. Abychom mohli přesně měřit zrychlení, tak na to potřebujeme dvě sondy. Budou obíhat po polární dráze ve vzdálenosti od sebe asi 200 kilometrů a na tuto vzdálenost je přesnost měření mnohem tenčí než lidský vlas, takže se opravdu jedná o velice přesná měření,“ vysvětlil Gabzdyl. Navíc na stránkách dodává: „Vědci od výzkumu očekávají spoustu nových poznatků, protože pokud budeme znát velice přesně rozložení hmoty pod povrchem Měsíce, tak jednak můžeme mnohé říci o jeho vzniku a také například o tom, proč se vlastně liší přivrácená a odvrácená strana Měsíce.“

Uvidíme, zda se v budoucnu dozvíme nějaké zásadní změny týkající se složení povrchu Měsíce, které by mohly výrazně ovlivnit učivo na základních školách. Mise by například mohla objasnit otázku, zda Měsíc vznikl velkou vesmírnou srážkou nebo zda došlo k seskupení dvou odlišných těles. NASA by tak mohla dokázat svým rivalům, že i přes ukončení letů raketoplánů je stále schopná držet a upevňovat svou první příčku v dobývání vesmíru.

Ilustrační foto: Region Online CZ, tecca.com

Filed in: Hi-Tech, Komentáře, Věda a vesmír

Comments are closed.