2:08 am - Neděle Říjen 21, 2018

Náhrady za azbest ve školách Budějovice dostanou až za několik let

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Náhradu škod za problémy s azbestem v Základních školách na Máji v Českých Budějovicích, uvidí magistrát města zřejmě až za několik let. Novinářům to řekl primátor města Juraj Thoma (OPB).

Náhradu škody bude město uplatňovat u soudu. Přitom sanace azbestem zasažených škol stojí městský rozpočet asi 16 milionů korun. Ty bude magistrát požadovat po dodavateli prací na zateplení budov škol, při nichž se pravděpodobně azbest uvolnil.

„Podle expertízy, kterou máme k dispozici, dodavatel pochybil. Má ale k dispozici znalecký posudek, podle kterého prý postupoval správně. S dodavatelem se sejdeme na společném jednání a pokusíme se najít mimosoudní řešení, což bude složité,“ řekl Juraj Thoma.

Z expertízy vyplývá, že při demontáži takzvaných boletických panelů pochybila firma MAPOZ Zliv, která byla subdodavatelem společnosti OHL ŽS. Ta také práce na školách prováděla.

Školy jsou kvůli azbestu zavřené od loňského listopadu, v současnosti provádí společnost SITA CZ sanaci budov. Děti ze škol se učí v ostatních českobudějovických školách, některé jezdí až na Hlubokou. Jen doprava dětí z májských škol, stojí měsíčně město 200 tisíc korun.

Žáci i učitelé by se do škol na Máji měli vrátit nejpozději 2. dubna, kdy bude sanace objektů dokončená.

Zdroj fotografie: ZŠ Máj

Filed in: Jihočeský kraj

Comments are closed.