6:56 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Nacisté útočí z měsíce v nejdiskutovanějším filmu Berlinale

BERLÍN – Letošní ročník filmového festivalu Berlinale má překvapivého krále. V kuloárech se nejvíce diskutuje o dlouho připravovaném sci-fi snímku Iron Sky, který přináší originální pohled na alternativní budoucnosti, ve které se nacisté ukryli na měsíci, odkud plánují napadení planety Země.

Satirický příběh zasazený do roku 2018 pracuje s celou řadou zajímavých motivů a také sofistikovanou kritikou současné společnosti. Ve filmu se například objevuje fiktivní prezidentka USA, která až nápadně připomíná kontroverzní guvernérku Sarah Palinovou. Terčem vtípků se stal také minulý prezident světové velmoci George W. Bush, po kterém je zde pojmenována nejkrvelačnější letadlová loď.

Uvedení filmu je pro mnoho světových novinářů a kritiků jasným důkazem, že se Německo konečně vyrovnalo se svou nechvalnou nacistickou minulostí. Místní novináři ale tak jednoznační nejsou: „Slyšela jsem, že na ostatních projekcích se diváci smáli a tleskali. Při promítání snímku, na kterém jsem byla já, ale nic takového neproběhlo,“ prohlásila novinářka Kerstin Sopkeová.

[youtube Py_IndUbcxc 590 320]

„Pořád je u nás téma nacismu velmi delikátní, filmaři musí být opatrní, jak s podobnými motivy zachází. Zprvu jsem se trochu bála, tvůrci Iron Sky si s tím ale poradili dobře. Zajímavé jsou také satirické výpady směrem k USA, zejména ve spojení s aktuálně probíhajícími volbami,“ dodala.

Snímek Iron Sky má už od prvopočátků zajímavou historii vzniku. Většina z rozpočtu byla například vybrána pomocí dobrovolných příspěvků od fanoušků na internetu. Dlouholetý vývoj byl završen právě uvedením na letošním ročníku Berlinale.

Zdroj: bbc.co.uk
Zdroj fotografie: csfd.cz

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/10/62-rocnik-berlinale-zahajila-diane-krugerova-jako-kralovna-francie/
http://www.regiononline.cz/2012/02/04/berlinale-2012/

Filed in: Aktuálně, Film a TV, Kultura

Comments are closed.