2:06 am - Neděle Říjen 21, 2018

Mysteria Pragensia: poodkryjte tajemství staré Prahy!

PRAHA – Kdo se chce v pátek večer aspoň trochu bát a poodkrýt tajemství staré Prahy, ten nechť si udělá ve 20 hodin čas a podnikne „Velkou noční toulku za tajemstvími Prahy Mysteria Pragensia“. Dvě pražská muzea vám nabízejí nahlédnout pod roušku místních zapadlých uliček a ztemnělých koutů plných záhad a pověstí.

Právě tento pátek 24. února se koná komentovaná prohlídka Muzea alchymistů a mágů staré Prahy a Muzea pražských pověstí a strašidel. Čeká vás hodinová procházka setmělými malostranskými uličkami se strašidly i šálek Rubínového elixíru. Místo je nutné včas zarezervovat.

Záhady a strašidla doby rudolfinské

Císař Rudolf II. se Praze postaral o nálepku města alchymistů a šarlatánů, kteří se pokoušeli vyrábět zlato a nalézt kámen mudrců, čímž rozdmýchával tehdejší nevědomou lidskou obavu z neznáma, kouzel a zaříkávání. V historické části Prahy proto snad není ulice či dům, k nimž by se nevázala nějaká pověst, záhada nebo strašidlo.

Slovutný alchymista (a podvodník) magistr Edward Kelley pobýval za Rudolfova panování v domě U Osla v kolébce v Nerudově ulici, kde je nyní sídlo Muzea alchymistů a mágů, které je doslova prodchnuto čarovnou atmosférou. Domem se kroutí jedno z nejstarších pražských schodišť pocházející ze 16. století a dovede vás až do Kelleyho věžní laboratoře. Můžete ochutnat některý z jeho elixírů, ale pozor, abyste nevylétli dírou ve stropě, kterou tam zanechal doktor Faust unášený Mefistofelem.

V těsné blízkosti Karlova mostu v Mostecké ulici stojí Muzeum pražských pověstí a strašidel, jež vás vtáhne do světa záhadných bytostí, které se nejspíš stále toulají pražskými ulicemi. Setkáte se s jejich nevšedními příběhy a dost možná i s nimi osobně. V domě ze 14. století je připravena expozice, která se opírá výhradně o dochované autentické záznamy a legendy, tedy nikoli o pohádky nebo fantazii realizátorů.

Zdroj: muzeumpovesti.cz, muzeumalchymistu.cz
Zdroj fotografie: flickr.com/RBerteig

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.