12:58 pm - Středa Listopad 14, 2018

Prožil deset let za mřížemi, útočiště našel v Anglii

PŘÍBĚH – Mario Bango. Jméno, které dodnes vyvolává emoce. Zatímco jedni jsou přesvědčeni o jeho nevině, druzí jej považují za vraha. Bango si na Slovensku každopádně odseděl deset let za smrt Branislava Slámky, kterého jednoho březnového dne potkal v autobuse. Dnes žije ve Velké Británii, na Slovensko se vrátit nechce.

Bratislava

Ke smutné události došlo v březnu 2001 v Bratislavě

Příběh levicového aktivisty Maria Banga jeden čas plnil stránky slovenských novin. Už to bude tařka jedenáct let. Desátého března 2001 jel bratislavským autobusem se svým bratrem a matkou na trh. Měl to být normální den. Ale nebyl. V autobuse cestoval i Branislav Slámka. Po potyčce jej Bango zasáhl několika bodnými ranami nožem. Slámka se sklátil k zemi, což způsobilo vnitřní zranění hlavy – na následky vnitřního krvácení za dva týdny zemřel v nemocnici. Bango za to vyfasoval deset let natvrdo.

Zatímco soud Banga odsoudil za pokus o vraždu a přiklonil se k verzi, že Slámku napadl bezdůvodně, levicoví aktivisté, k nimž Bango patří, do dnešního dne hovoří o nutné obraně. Bratři Bangovi jsou Romové a Slámka Mariova bratra Edurda podle nich napadl z rasových důvodů. Podle Maria byl Eduard napaden kvůli barvě pleti opakovaně – kdysi dokonce dva měsíce ležel v nemocnici.

„Máme informace, že Branislav Slámka byl ve spojení s fašisty, i když oficiálně v žádné skupině nebyl. Podle některých zdrojů se pohyboval v neformální skupině fašistů, kteří si říkají nacionální socialisté. V každém případě k výročí jeho úmrtí pořádala dnes zakázaná Slovenská pospolitost pochod s několika stovkami účastníků z řad krajní pravice,“ uvedl pro RegionOnline.cz Martin Mikula z Nové antikapitalistické levice.

Rodinu Branislava Slámky hájil Fico

Důkaz pro toto tvrzení ale neexistuje a za Slámku se už kdysi postavili mnozí slovenští politici, slovenský parlament za něj dokonce – na návrh zákonodárce z HZDS – držel minutu ticha. „Minutu ticha drží slovenští poslanci jen ve výjimečných případech. Třeba během útoků NATO na Jugoslávii,“ řekl Mikula. Advokátem Sllámkovy rodiny byl předseda strany SMER a pozdější slovenský premiér Robert Fico, který za smrt Slámky vinil Banga.

Podle Mikuly ale ve prospěch Banga svědčilo několik argumentů: posudek psychiatra, podle kterého jednal spontánně a reagoval na události, dále to, že byl emocionálně rozrušený a během incidentu pořezal na ruce nechtěně i svého bratra, bylo mu sedmnáct let a nikdy neměl problémy se zákonem, projevil lítost nad svým činem, spolupracoval s policií, kterou zavolal a čekal na její příjezd (stejně jako na příjezd záchranky), nabídl odškodnění rodině Slámky.

Bango byl nejprve obviněn z těžkého ublížení na zdraví, během procesu to ale generální prokuratura změnila na pokus o vraždu. Krajský soud v Bratislavě jej nejprve odsoudil na dvanáct let vězení, bratislavský Nejvyšší soud v roce 2003 snížil trest na deset let, což je u pokusu o vraždu nejnižší možná sazba. Bango si odseděl celý trest, z toho tři a půl roku ve vazbě.

Případ už nechci otevírat, říká Mario Bango

Po celou dobu se konala mezinárodní kampaň za jeho osvobození. Maria to podle jeho slov drželo nad vodou. Mnoho lidí zasílalo tehdejšímu slovenskému prezidentovi Rudolfu Schusterovi i jeho nástupci Ivanu Gašparovičovi žádosti o milost. Žadatelům přicházely zamítavé odpovědi.  Mikula cítí dodnes hořký pocit. „V České republice byli při podobných případech zproštěni viny sochař Pavel Opočenský nebo anarchista Michal Patera,“ řekl.

Nyní devětadvacetiletý Bango, který asi před rokem opustil brány věznice, žije ve Velké Británii, na Slovensko se vrátit nechce, protože se obává odvety neonacistů a toho, že by nenašel práci. „Co se týče případné obnovy procesu či podání podnětu na Evropský soudní dvůr, neuvažuji o tom,“ uvedl Mario pro RegionOnline.cz. Nemá peníze na advokáta, celá záležitosti by navíc trvala dlouho, už se tím nechce zabývat, život jde dál.

„Když se podívám dozadu, vězení mi nic nedalo, jen jsem ztratil deset let života,“ dodal. A jeho plány do budoucna? „Navštěvuji kurs angličtiny pro pokročilé. Můj cíl je naučit se dobře anglicky. Sháním práci a věřím, že ji najdu,“ řekl. „Na levicové ideály nezanevřel. Zajímá se navíc o fotbal, o hokej, o druhou světovou válku,“ dodal Mikula. Na Slovensku naproti tomu dodnes převládá názor, že Bango byl uvězněn oprávněně, což potvrdily všechny soudní instance.

Zdroj foto: www.bratislava.sk

Filed in: Slovensko

Comments are closed.