2:47 pm - Středa Říjen 17, 2018

Únorové mrazy lidem teplo neprodraží

PRAHA – České teplárny vlnu arktických mrazů v první polovině letošního února zvládly. Jejich zákazníci přitom za celou letošní zimu nezaplatí víc než za loňskou, a to navzdory růstu cen tepla. Pro agenturu Media Press Servis/ROL.CZ to sdělil mluvčí Teplárenského sdružení České republiky Pavel Kaufmann.

Ilustrační foto

V první polovině února stoupla dodávka tepla oproti lednu zhruba o 65 %. V únoru totiž průměrné denní teploty klesaly k hranici -15 °C a noční maxima dosahovala až – 20 °C, zatímco  leden se vyznačoval průměrnými teplotami kolem nuly.

„Teplárny v únoru opět prokázaly, že jsou spolehlivými dodavateli ekologické tepelné pohody pro 1,5 milionu domácností, v nichž žijí bezmála 4 miliony obyvatel,“ řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Zima se neprodraží

Nedojde-li k výraznému teplotnímu výkyvu v březnu nebo v dubnu, měly by domácnosti i přes nedávné silné mrazy za celou zimní sezonu zaplatit za vytápění podobnou částku jako v minulé zimě, a to i přes růst cen tepla o 3 až 5 procent a zvýšení sazby daně z přidané hodnoty na teplo od 1. ledna 2012.

Zvýšená spotřeba tepla i přes arktické mrazy v první polovině února pouze částečně snížila výpadek spotřeby z teplotně nadprůměrného ledna 2012, kdy dodávky klesly oproti průměru o čtvrtinu.

Poslední čtvrtletí roku se na roční spotřebě tepla podílí průměrně zhruba 42 procenty a pětinové snížení spotřeby tepla z října až prosince se projeví poklesem ročních nákladů o 8 procent, což přibližně odpovídá průměrnému zvýšení cen.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Emil Szirmai

Zdroj fotografie:  www.tscr.cz 

Filed in: Česko

Comments are closed.