10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

„Mozartissimo“ navrací tradici komorních árií do Stavovského divadla

PRAHA – Stavovské divadlo v Praze zahájí 25. února sérii koncertů „Mozartissimo“ plnou nejoblíbenějších árií a melodií hudebního génia Wolfganga A. Mozarta. Každý týden až do května vystoupí české komorní uskupení s aranžmá pro zpěvní hlasy, hoboj, klarinet a fagot, a naladí tak posluchače na konec 18. století.

Už v Mozartově době existovaly jeho opery v úpravě pro komorní obsazení a obveselení menší společnosti, o čemž se dochovaly i notové zápisy. Bohužel se však časem tato tradice árií doprovázených jen menším souborem hudebních nástrojů a zpěváků vytratila.

Projekt Mozartissimo se rozhodl následovat tuto dávnou tradici a soustředil se na výběr z oper Figarova svatba, Don Giovanni, Únos ze Serailu a Kouzelná flétna. Hudební doprovod utváří trojice dřevěných dechových nástrojů Novákovo trio společně se dvěma pěvci – sopranistkou a basbarytonem.

Florian Wetter z německých novin Südkurier o jejich představení napsal: „Jeden klarinet, jeden hoboj a jeden fagot – ty že by měly doprovodit Mozartovy árie, aniž by bylo ublíženo hudbě? Nemožno! Nicméně, to co nám bylo nabídnuto na zámku Montfort pod pojmem „Mozartissimo“, byla čistá radost z muzicírování… …Proměnit hlediště v sál plný usměvavých a zářících tváří je nějaký výkon!“

Celý ansámbl vystupuje v historických kostýmech, aby tak mohl posluchačům lépe přiblížit dobovou atmosféru. Poprvé si spolu zahráli již v roce 1997 a od té doby si vysloužili nadšené ovace francouzského, německého, švýcarského nebo španělského publika.

Zdroj: mozartissimo.com
Zdroj fotografie: flickr.com/Kieran Lynam

Filed in: Hudba, Kultura

Comments are closed.