10:32 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Moody’s snížila rating šesti evropským zemím, trhy reagovaly klidně

NEW YORK – Agentura Moody’s snížila rating šesti evropským zemím včetně Itálie, Španělska a Portugalska, u Velké Británie a Francie očekává „negativní výhled“.

Hodnocení Španělska bylo v pondělí sníženo z A3 na A1, Itálii poklesl rating z A3 na A2 a Portugalsku z Ba3 na Ba2, a to vše s dalšími negativními vyhlídkami. Dále se snížilo hodnocení Slovenska, Malty a Slovinska.

Euro oslabilo vůči dolaru

„Političtí lídři sice udělali krok vpřed, ani  tak si však nemyslíme, že by udělali dost pro uklidnění trhu,“ uvedl Alistair Wilson z londýnské pobočky Moody´s. „Pro stanovení dlouhodobých ratingů je důležitá přehlednost, efektivnost politiků a celkový obraz situace.“

Po snížení ratingů přesunuli investoři své prostředky do bezpečnějších aktiv, což mělo za následek oslabení eura vůči dolaru. Rozhodnutí Moody’s tak upozornilo na možné riziko dalšího prohloubení evropské dluhové krize, přestože budou ministři financí eurozóny ve středu dojednávat druhý záchranný balíček pro Řecko. Trhy ale reagovaly v celku klidně.

Podle ekonomů rizika v Evropě klesají

„Ratingové agentury tak trochu zaspaly,“ prohlásil Šen Ťien-kuang ze společnosti Mizuho Securities Asia, který předtím pracoval pro Mezinárodní měnový fond. „Rizika v Evropě klesají. Jistěže panují obavy, že škrty ve státních rozpočtech jednotlivých zemí mohou zpomalit jejich ekonomický růst, nicméně tyto starosti nejsou ničím novým, a snížení ratingů by tak mělo mít minimální dopad na tržní cítění,“ dodal ekonom.

Moody’s také v pondělí konstatovala, že v případě Rakouska, Velké Británie a Francie je „negativní výhled“, což obvykle znamená třicetiprocentní pravděpoodbnost, že takové zemi bude do 18 měsíců snížen rating. Maltský rating byl snížen z A3 na A2, slovenské a slovinské hodnocení pak z A2 na A1. Pro všechny tři státy též platí negativní výhled.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Evropa

Comments are closed.