8:46 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Moderátoři se senátorkou bojují za zachování dětských zařízení

PRAHA – Koncerty na podporu zachování kojeneckých ústavů a dětských domovů chystají uspořádat moderátoři Hana Kynychová a Jiří Zbořil, kteří se zúčastnili senátního semináře, konaného pod záštitou senátorky Boženy Sekaninové (ČSSD). Seminář se zabýval péčí ohrožených dětí do tří let věku.

Hana Kynychová, Jiří Zbořil, Božena Sekaninová

Moderátoři a senátorka Sekaninová (vpravo) jsou proti rušení dětských zařízení

„Plánujeme, že bychom třeba v dubnu, za účasti předních zpěváků, uspořádali tři velké koncerty v Praze, Brně a Ostravě. Vadí nám plány ministerstva práce a sociálních věcí vedoucí k omezení kapacit či přímo zrušení kojeneckých ústavů a posléze dětských domovů,“ uvedl pro RegionOnline.cz moderátor Jiří Zbořil, který se senátního semináře, konaného pod záštitou senátorky Boženy Sekaninové (ČSSD), zúčastnil.

„Bylo by fajn, aby se lidé, kteří se tématem zabývají, šli podívat do ústavů, které tolik kritizují, mluvili s tetami, ptali se jich, co opravdu potřebují. Důležité je navýšit kapacitu vychovatelek, nikoli omezovat kapacity ústavních zařízení nebo je přímo rušit a vracet děti do problémových rodin, kde je jim ubližováno,“ dodal Zbořil.

Bojím se likvidace ústavních zařízení, říká Zbořil

Upozornil na to, že se obává dopadů Národní strategie ochrany práv dětí, kterou nedávno schválila vláda. Na jejím základě by od roku 2014 nesměly být do ústavních zařízení umisťovány děti do tří let věku, od roku 2016 děti do sedmi let věku.

Zbořil má výhrady i k vládnímu návrhu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou se bude zabývat Poslanecká sněmovna.  Návrh například stanovuje, že v jednom dětském zařízení může být maximálně čtyřiadvacet dětí – to by podle Zbořila mohlo vést k likvidaci mnoha zařízení. Problémem podle něj je i to, že  návrh počítá se snížením státního příspěvku zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc, což by vedlo k omezení kapacit například Klokánků.

Děti by pak podle Zbořila mnohdy neměly kam jít a případní pěstouni, kterých je v současné době nedostatek, by byli na jejich výchovu navíc nedostatečně připraveni – návrh novely zákona totiž počítá s tím, že minimální rozsah příprav pěstounů by byl v budoucnu 48 hodin, pěstounů na přechodnou dobu pak 72 hodin. Pěstouni by si mohli zvýšit dovednosti v rozsahu 12 hodin ročně. „To je žalostně málo,“ řekl Zbořil.

Návrh diskriminuje pěstouny – prarodiče, říká Sklenák

„Nemám nic proti pěstounské péči, ale musí být stanovena jasná pravidla. Všichni, kdo znají prostředí českých kojeneckých ústavů a dětských domovů i péči tamních vychovatelek o děti, vědí, že pro dítě je lepší být s hodnou tetou, než když je někdo za zavřenými dveřmi zneužívá nebo týrá,“ dodal Zbořil, který v minulosti působil ve škole pro děti s postižením.

Návrh novely o sociální ochraně práv dětí by měl také zvýšit minimální odměnu pěstouna z 3 126 na 8 tisíc korun za jedno dítě a stanovit jasnější pravidla pro pěstounství, zároveň ale odebrat odměnu za pěstounskou péči v případě, že je pěstounem prarodič. „Vůči pěstounům – prarodičům by to bylo nespravedlivé a zhoršilo by to sociální situaci nejen jich, ale i jimi vychovávaných dětí. Pokud se o dítě nemohou starat biologičtí rodiče, jsou prarodiče nejlepší alternativou,“ uvedl v prohlášení, zaslaném RegionOnline.cz, poslanec Roman Sklenák (ČSSD).

Zdroj fotografie: Marie Kurovská, www.kurovska.cz

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.