2:28 pm - Středa Říjen 17, 2018

Mocná Afrodité: brilantní komedie Woodyho Allena v divadle

PRAHA – Kdo má rád Woodyho Allena a jeho pojetí komedie, ten si jistě nenechá ujít příležitost zasmát se promyšleně vyšperkovaným dialogům a trefným poznámkám v divadle. Pražské Divadlo na Vinohradech totiž zinscenovalo Allenovu komedii z roku 1995 „Mocná Afrodité“ a převedlo ji z filmového plátna na jeviště, kde ji v premiéře odehraje již v úterý 31. ledna.

Hlavní postava, Lenny Weinreb, je sportovní novinář a žije v New Yorku se svou ženou, galeristkou Amandou. Amanda se jednoho dne rozhodne, že chce mít dítě, což Lennyho trochu vyděsí, a tak než aby si ho pořídili běžným způsobem, adoptují si malého Maxe.

Syn jim dělá velikou radost, protože je velice bystrý a nadaný. Nicméně, jak už to tak bývá, manželství se po několika letech přestane podobat oněm zamilovaným začátkům, což u obou partnerů vede k jistému rozčarování, nervozitě a prchlivosti. A právě v této době lehké krize dostane Lenny trochu ztřeštěný nápad. Začne potají pátrat po Maxově biologické matce.

Jedno velké překvapení

Rád by ji poznal a zjistil, z jakého je prostředí, jaký vede život a co ji vedlo k tomu se před lety vzdát vlastního dítěte. Po nějakém čase ji skutečně objeví a celá její osobnost ho mírně řečeno zaskočí. Potká totiž velice atraktivní ženu, jejíž povolání je, řekněme, trochu nestandardní.

Linda se totiž živí prostitucí a vystupováním v pornofilmech a jak se zdá, nemá problém profesní slang a „historky z natáčení“ ventilovat ani na veřejnosti. Přesto však Lennyho nepřestane zajímat a její svérázná osobnost i košilatá upřímnost mu nezřídka přivodí horké chvilky. Divák se ovšem skvěle baví, protože jejich vzájemná konverzace plodí jednu slovní perlu za druhou. Připomeňme například repliku přímo z filmu: „Nebojíš se, že když k tobě někdo přijde, sváže tě a zabije?“ – „Ne. Vždycky mi platí předem.“

Pro Woodyho Allena je velice typické zabývat se partnerskými vztahy. Jeho autorské filmy zobrazují lidskou sexualitu a dotýkají se běžných dilemat a situací, které jdou se životem ruku v ruce a s nimiž si my často nevíme rady. Nejinak tomu je i u Mocné Afrodité, jejíž divadelní režie se zhostila mladá slovenská režisérka Natália Deáková. Do hlavní role neurotického manžela a otce obsadila skvělého Václava Vydru, který postavě Lennyho svým osobitým, jakoby stydlivým projevem propůjčuje dokonale allenovský výraz a kouzlo.

Zdroj: imdb.com, dvn-praha.cz

Zdroj fotografie: flickr.com – Alan Light

Filed in: Divadlo, Kultura

Comments are closed.