5:13 am - Pátek Říjen 19, 2018

Místo školného bude na VŠ zápisné, změnil názor ministr Dobeš

PRAHA – Ministr školství Josef Dobeš slavnostně vyhlásil na pondělní odpolední tiskové konferenci, že opouští myšlenku školného a studenti VŠ zaplatí jen pokud překročí standardní délku studia, či nastoupí na druhou a další školu. Večer už bylo všechno jinak…

V podvečerních hodinách rozeslalo tiskové oddělení ministerstva tiskovou zprávu, ve které se nově hovoří o zápisném. To bude student muset zaplatit při vstupu na vysokou školu a pak znova za každý další semestr (půlrok).

Místo školného poplatek za nadstandard

Ministr Dobeš na tiskové konferenci nejprve sdělil, že vládě navrhne, aby místo školného studenti vysokých škol zaplatili poplatek za překročení standardní délky studia. A víc by se připlácelo i za studium na další vysoké škole.  Veřejně pak tuto změnu označil za svůj ústupek.

Nově navržené poplatky by se podle Dobeše mohly v obou případech vyšplhat až na 26 tisíc korun ročně. “Ta čísla se ještě budou měnit,” dodal náměstek pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Zdůraznil, že náklady na studium se podle škol různí.

Více podrobností: původní článek z tiskové konference


Ministr za půl dne změnil názor?

Je jen otázkou, co se na ministerstvu školství mezitím změnilo, neboť v podvečerní tiskové zprávě z té samé tiskové konference se najednou opět začalo hovořit o školném.

V textu se doslova píše: „Školné na veřejné vysoké škole bude hradit student, pokud překročí standardní dobu studia příslušného studijního programu,“ vysvětlil ministr. Výši školného si stanoví sama vysoká škola.

Nový termín – zápisné

A zpráva pak pokračuje: Další změnou bude zavedení zápisného, které bude platit student veřejné vysoké školy, jenž nemá povinnost hradit školné. Zápisné bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, tj. zpravidla semestru.

Mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová dnes dopoledne pak upřesnila, že ono zápisné by mohlo být asi 2200 korun za semestr. Později ale uvedla, že o výši se stále jedná.

Na výsledné podobě poplatků a změn ve vysokém školství by se měl na ministerstvu podílet nový náměstek pro legislativu Jiří Nantl. Ten do ledna vedl na úřadě odbor vysokých škol, od března by pak měl nastoupit do nově vytvořené funkce. Náměstkem pro vysoké školy zůstává Ivan Wilhelm.

Studetské protesty pokračují

Chystanou novelu zákona o vysokých školách (včetně doprovodného zákona o finanční pomoci studentům) dlouhodobě kritizují akademici i studenti. Ti protestují nejhlasitěji. Od pondělí pořádají koordinovaný odpor plný informačních a protestních akcí nazvaný ‘Týden neklidu’.

V rámci něj se dnes večer otevře většina českých vysokých škol veřejnosti. Tato takzvaná Noc univerzit je myšlena jako další z – tentokráte plně veřejných – akcí v boji proti reformám. Na programu jsou průvody, přednášky a promítání, při nichž chtějí studenti ukázat význam vysokých škol pro společnost. Studentské protesty vyvrcholí středečním pochodem k úřadu vlády.

Pondělní veřejný ústup ministra Dobeše od školného nic neubral na radikálnosti studentů a ani nevedl k přerušení protestních akcí. Kromě školného se vysokoškolská veřejnost bojí také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

 Zdroj fotografie: archiv ROL CZ

Filed in: Česko, Finance, Školství

Comments are closed.