10:29 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Místo oprátky léčení

KOMENTÁŘ – Bin Alí padl, Husního Mubaraka možná čeká oprátka, Muammar Kaddáfí je mrtvý, režim Bašára Asada se pomalu krvavě hroutí a Alí Abdalláh Sálih si odjel na léčení do Spojených států. Vládce Jemenu svoji doživotní a kompletní imunitu vyměnil za „dobrovolné“ odstoupení z funkce. Součástí dohody je i částečná právní ochrana pro jeho nebližší okruh spolupracovníků, kteří by mohli být obvinění z „akcí, které byly politicky motivovány a podniknuty z titulu jejich funkcí“. Přijde Vám to spravedlivé? Tisícům jemenských demonstrantů, které vyšly do ulic hlavního města Saná, zřejmě nikoliv.


Během povstání zabily Sálihovi jednotky několik stovek lidí, mnoho dalších zranily a zatkly. Prezidenta není za tyto činy možné stíhat a jelikož se amnestie vztahuje na celou třiatřicetiletou vládu jemenského diktátora, odplaty se nedočkají ani oběti zločinů starších, které byly spáchány ještě před vypuknutím „arabského jara.“ Sálih je dlouholetým věrným spojencem USA v boji proti terorismu.

Zdálo by se, že při každé demonstraci arabského jara (alespoň média nás o tom neustále přesvědčují) stojí na jedné straně promíroví, pro-demokratičtí demonstranté a na druhé straně zlý, krutý a vražedný diktátor. Mnoho organizací kontrolujících dodržování lidských práv, jako například Human rights watch, se vrhá na každého, kdo se jim nevejde do kolonky „hodný prezident.“ Však s jejich standardy by do políčka „zlý diktátor“, padl skoro každý politický vůdce země, a to včetně těch amerických či evropských.

Bohužel tyto organizace mají svoje normy odvozené od skoro zbožštělé Listiny základních práv a svobod, ale vůbec se nezajímají o situaci v dané zemi. Civilista je pro ně každý, kdo není voják a je jedno, že je ozbrojen samopalem či proti-letadlovou střelou. Žijí v černobílém světě, kdy se snaží sami sebe přesvědčit, že existuje dobré a špatné rozhodnutí. Mnozí, ale musejí žít v zemích, kde si vybírají mezi špatným a ještě horším rozhodnutím s tím, že mnohdy nemají zdání, které je které.

Proti kmenům a Al-Kájdě

Jemen, již od jeho založení, sužují nepokoje a konflikty mezi severem a jihem, které nejsou založeny na náboženské rivalitě, ale na dědictví studené války. Boje se opět rozhořely v roce 2004, kdy se centrální vládě postavil kmen Houti. Ti neustále napadají vojenská stanoviště i civilisty, berou rukojmí a dožadují se propuštění svých stoupenců.

V zemi je také silný vliv organizace Al-Kájda. V září minulého roku zde byl zabit jeden z jejích intelektuálních vůdců Anwar an Alawi za pomoci amerických bezpilotních letadel. Bojovníci této islamistické organizace minulý týden obsadili město Radá´a a již před několika měsíci získali vládu nad provincií Abyan, kde se však stále bojuje.

V této nepřehledné situaci byl v červnu minulého roku spáchán atentát na prezidenta Sáliha, který přežil, ale se svými zraněními se musel odjet léčit do Saudské Arábie.

Mezi ohni

V době probíhajícího arabského jara tak musel Sálih čelit vzbouřencům na severu, teroristům z Al-Kájdy na jihu a někde mezi tím se pohybovali oni neozbrojení teroristé, kteří na prezidenta zřejmě spáchali atentát. V zemi kmenových nepokojů, kde skoro každý muž nosí zbraň, je těžké si představit neozbrojený dav. USA a Liga rabských států si to zřejmě uvědomili a proto dovolili bývalému diktátorovi zemi opustit svobodně.

Zvláštní jen je, že podobné pochopení neměli pro Kaddáfího (přestože nynější situace v Libyi potvrzuje jeho slova) a ani ho nemají pro Asada (tomu opět nikdo nevěří). Hlavní rozdíl asi spočívá v tom, že oba z těchto diktátorů stáli za svým lidem i v době, kdy se na něj západní mocnosti vykašlaly a vybraly si stranu, které je pro ně ekonomicky výhodnější.

Související:

Jemen: Prezident obdržel imunitu výměnou za odstoupení

Zdroj fotografie: www.wikipedia.org

Filed in: Komentáře, Svět: Konflikty, Svět: Mezinárodní vztahy, Svět: Ohniska napětí, Svět: Politika

Comments are closed.