2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Ministr Pospíšil podal kárné žaloby na čtyři pražské vrchní žalobce

PRAHA – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí podal kárné žaloby na čtyři pražské žalobce kvůli kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), informovala Mediafax mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Jsou jimi Vlastimil Rampula, Libor Grygárek, Ladislav Letko a Marcela Kratochvílová.

 „Ministr Pospíšil už všechny čtyři kárné žaloby podepsal a ministerstvo je právě odeslalo na Nejvyšší správní soud,“ uvedla v pondělí krátce po 16. hodině Tereza Palečková. Ta dodala, že však tito zástupci prozatím nebyli postaveni mimo službu, o dalším postupu chce totiž ministr spravedlnosti ještě jednat s nejvyšším státním zástupcem. Pospíšil podal žaloby právě na základě návrhů nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Letko byl v případu MUS dozorový státní zástupce. Ostatní obvinění byli jeho nadřízení a dostatečně ho nekontrolovali. Kratochvílová byla už kvůli kauze sesazená z vedení odboru závažné hospodářské kriminality. Libor Grygárek je náměstkem vrchního státního zástupce v Praze Stanislava Mečla, který ho už dříve vyzval k rezignaci kvůli jeho schůzkám s vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Vlastimil Rampula byl vrchním státním zástupcem v Praze, nahradil ho současný vrchní zástupce Mečl.

Ministr podal kárné žaloby kvůli neodůvodněným průtahům v kauze Mostecké uhelné společnosti. Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti šest Čechů a jednoho Belgičana. Šestice stíhaných Čechů ale obvinění označila jako vykonstruované. Jsou prý připraveni doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani Mostecké uhelné společnosti.

Švýcarští vyšetřovatelé zablokovali přes 12 miliard korun, které  ve švýcarských bankách zadržela policie kvůli praní špinavých peněz při privatizaci českých dolů. Mostecká uhelná společnost byla zprivatizována svým managementem koncem devadesátých let. Existuje podezření, že manažeři firmy v roce 1998 společnost ovládli prostřednictvím peněz, které předtím nezákonně odčerpali přímo ze samotné Mostecké uhelné společnosti. Na dotazy však nikdo z české strany až do loňského podzimu nereagoval.

Zdroj: mediafax.cz

Zdroj fotografie: mediafax.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.