2:10 am - Neděle Říjen 21, 2018

Stovky miliard z EU nezaměstnanost nesnížily

PRAHA – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prý vytvořilo přes 49 tisíc nových pracovních příležitostí z prostředků z evropských fondů (EF). Uvedl to náměstek ministra Daniel Braun na webu MMR. Nezaměstnanost přesto roste.

Podle D. Brauna míst z peněz EU vzniklo dostBraun citoval výsledky analýzy z aktuální Měsíční monitorovací zprávy MMR. „Nejvíc k tvorbě nových pracovních možností pochopitelně přispívá Operační program (OP) Lidské zdroje a zaměstnanost, nezastupitelný přínos má však i například OP Podnikání a inovace,“ řekl Braun.

Podle údajů ministerstva bylo k 3. únoru 2012 vyplaceno z EF 313,2 miliard korun na vytvoření pracovních příležitostí. Zdá se tedy, že jedno pracovní místo v České republice stálo Evropskou unii skoro 6,4 milionů korun.

Skoro 16 lidí bojuje o jedno místo

Podle analytika společnosti AKCENTA Miroslava Nováka přitom přes snahu MMR míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 9,1 procenta. „ Z evidence v lednu odešlo celkem 50 073 uchazečů a naopak bylo nově zaevidováno 75 711 osob. Počet volných pracovních míst poklesl na 34 471 a oproti předchozímu měsíci se dále snížil.  Poměr počtu uchazečů na jedno pracovní místo se během ledna opět prohloubil. Na jedno pracovní místo tak v současnosti připadá již 15,5 uchazeče,“ konstatoval Novák. Jak dodal, tento poměr se v následujících měsících může ještě zvýšit.

 Nízký počet volných pracovních míst zůstává i nadále jedním z klíčových problémů domácí ekonomiky.

Zdroj MDPS/Ivan Jemelka

 Zdroj fotografie: www.euractiv.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.