10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Obrovská hejna divokých hus vzbuzují pozornost u Nových Mlýnů

MIKULOV – Neobvyklé divadlo sledují každoročně za svítání v tomto ročním období diváci z hráze Věstonické nádrže. Důvodem je hromadný výlet několika tisíc divokých hus. Informoval o tom zoolog Regionálního muzea v Mikulově Petr Macháček.

Husy hromadně vyrážejí hledat potravu do okolí vodního díla Nové Mlýny a dělají při tom takový hluk, že skoro není slyšet. Pohled na tisíce ptáků láká každým rokem pod Pálavu stále více milovníků přírody i fotografů. Hromadný výlet lze pozorovat každé ráno za svítání z hráze mezi první a druhou nádrží.

Vzácné bernešky

Novomlýnské nádrže jsou největším zimovištěm divokých hus v celé republice a počet zimujících ptáků je letos vyšší než loni. Devadesát procent tvoří husy běločelé, zbytek jsou husy polní a husy velké.

Vzácností je berneška bělolící, menší druh husy, hnízdící pouze v Grónsku, na Špicberkách, na poloostrově Jamal a ostrově Nová Země v Severním ledovém oceánu.

„Snad ještě vzácnější je téměř každoroční výskyt několika bernešek rudokrkých. A letos je jich zde rekordní počet, zatím jich ornitologové napočítali sedmnáct. Berneška rudokrká je celosvětově ohrožený druh, jehož jediné hnízdiště se nachází v tundře přiléhající k Severnímu ledovému oceánu mezi poloostrovy Jamal a Tajmyr,“ uvedl Macháček.

Husy velké neodletěly

Zajímavé je i to, že letos neodletěly na jih husy velké. Nejspíš je zdrželo teplé počasí, které je zárukou dostatku potravy. Zatím si tedy pochutnávají na ozimech na polích.

„Když je zmrzlá půda, husy nemohou rostlinku z půdy vytáhnout a nehrozí ani, že budou rostliny zašlapávat. Rostlinky jen uštipují, což se prý pozitivně projevuje na růstu vegetace. Ale v případě rozmočené půdy, by tisícihlavé hejno rostlinky zašlapalo, což by se podepsalo na špatné úrodě,“ vysvětluje zoolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Vlastimil Sajfrt. Dodává, že konflikty se zemědělci zatím neměli.

Foto: Petr Macháček

Filed in: Jihomoravský kraj

Comments are closed.