8:08 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Microsoft zve do Metra, které jede všude

KOMENTÁŘ – Metro je typograficky založené uživatelské rozhraní, které se Microsoft chystá v roce 2012 rozšířit do notebooků, stolních počítačů a především do dnes tolik populárních tabletů prostřednictvím nového operačního systému Windows 8.  Jeho cílem je sjednotit grafická prostředí všech elektronických zařízení a nabídnout tak jednotný uživatelský zážitek. Počínaje mobilním telefonem, přenosným tabletem, stolním počítačem v práci, notebookem v domácnosti a konče multimediálním centrem v obývací místnosti.

Windows Phone 7

Samotný název Metro se váže skutečně k informačním tabulím v metru. Právě ty musí být vždy za každou cenu pochopitelné, přehledné a jasné na první pohled. Stejně tak působí i uživatelské rozhraní, u kterého i naprostý laik po chvíli tuší, co má dělat, intuitivně se pohybuje v menu a může se tak přímo věnovat zamýšlené činnosti. Metro bylo představeno v roce 2010 spolu s uvedením operačního systému Windows Phone 7, v prosinci 2011 došlo k aktualizaci herních/multimediálních konzolí Xbox 360 a v tomto roce míří Metro na tablety, notebooky a stolní počítače skrze připravovaný operační systém Windows 8.

Jaké je vlastně Metro?

Již první dojem ukazuje jednoduchost, minimum efektů, důraz je kladen na funkčnost. I přesto je rozhraní vizuálně zajímavé. Porovnáme-li nablýskané (a po určitě době velmi lenivé) rozhraní Sense pro Android, či zbytečně jemné, oblé a uživatelsky nepříliš přívětivé iOS pro přístroje Apple, vychází z toho Metro s vynikajícím skóre. Základním prvkem jsou takzvané aktivní dlaždice (anglicky tiles), které je možné uspořádat tak, abychom měli důležité informace hned na očích. Každá dlaždice zobrazuje určité události, je reprezentována pochopitelnou ikonou a vyplněna základní barvou, jež je jednotná pro všechny dlaždice. Dlaždice se aktualizují dle upozornění systému, tudíž například po příchodu nové zprávy vidíme na dlaždici textových zpráv číslici zobrazující počet nepřečtených zpráv.

Windows 8

Jasné a jednoduché. Počáteční kritika se týkala nevyužitého místa na okrajích obrazovky – vše podléhá zlatému řezu. Právě díky němu na nás rozhraní působí esteticky pozitivně a žádný z prvků není rušivý. Zlatý řez využívají designeři již od starověku a svou roli hrál i při tvorbě uživatelského prostředí Metro. Co se týče práce s telefony Windows Phone 7 či s herní konzolí Xbox 360, pocit z uživatelského rozhraní je příjemný a vše funguje, jak má.

Xbox 360

Nejistá budoucnost

Po uveřejnění beta verze systému Windows 8, se ukázaly možné slabiny této koncepce. Na tabletech se rozhraní osvědčilo, na počítačích bez dotykové obrazovky, kde pracujeme s myší, působí poněkud nepřirozeně. Na záznamu níže je vidět práce s rozhraním, běžné činnosti, jako je správa obrázků či přehrávání videa. Je otázkou, jak moc se do finální verze obrousí hrany, neboť právě snaha hrát zároveň na dvou hřištích by mohla být pro Windows 8 a masové rozšíření rozhraní Metro osudná. O případném úspěchu mohou rozhodovat detaily, početná uživatelská základna může Windows 8 odmítnout, stejně jako tomu bylo v případě Windows Vista. Držím palce, nejednotnost uživatelských rozhraní mne frustruje již několik let. Sjednocení napříč celým spektrem zařízení je možnou cestou ven!

[youtube H1xr4YG82e8 590 350]

Zdroj fotografie: microsoft.cz
Filed in: Hi-Tech, Mobily a tablety, Notebooky a PC

Comments are closed.