3:44 pm - Neděle Prosinec 11, 9403

Merkelová: Musíme najít prezidenta přijatelného i pro opozici

BERLÍN – Německá vládní koalice bude muset najít takového prezidentského kandidáta, který bude přijatelný i pro opozici.  V Berlíně to prohlásila kancléřka Angela Merkelová jen několik desítek minut poté, co prezident Christian Wulff oznámil svoji rezignaci.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Wulffovi hrozí vyšetřování pro podezření z korupce a úřad veřejného žalobce již ve čtvrtek oznámil, že hodlá požádat Bundestag o zrušení jeho imunity. Merkelová kvůli této krizi odvolala připravovanou páteční cestu do Itálie, píše server stanice Deutsche Welle.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine novinářům řekla, že se o dalším postupu budou muset poradit představitelé koalice CDU/CSU a FDP, a následně přistoupit k jednáním i s opozičními sociálními demokraty a zelenými. „Za této situace chceme vést jednání s cílem nalézt jediného kandidáta, kterého budeme moci společně navrhnout do úřadu prezidenta Spolkové republiky Německo“ prohlásila Merkelová.

Deutsche Welle připomíná, že německého prezidenta volí zvláštní Spolkový konvent, svolávaný pouze k tomuto účelu. Sestává z 1200 členů obou komor parlamentu a dalších předních osobností veřejného života. Volba nového prezidenta musí podle německé ústavy začít do 30 dnů po odstoupení jeho předchůdce.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Německo

Comments are closed.