3:44 pm - Sobota Prosinec 11, 9515

Merkelová: Vraždy spáchané neonacisty z Cvikova jsou ostudou Německa

BERLÍN – Německá kancléřka Angela Merkelová se ve čtvrtek omluvila pozůstalým po obětech, které zabili členové neonacistické skupiny ze saského Cvikova. Počínání neonacistů Merkelová označila za „ostudu pro naši zemi.“.

Před začátkem ceremoniálu v Berlíně účastnící drželi symbolickou minuty ticha za oběti vražd, které spáchali členové neonacistického hnutí. Ti v letech 2000 až 2007 zabili devět mužů převážně tureckého původu a jednu policistku. I když od spáchání první vraždy uplynulo již víc než deset let, pachatelé byli dopadeni teprve nedávno.

Ceremonilálu se zúčastnilo přes 1200 hostů. Byli mezi nimi nejvyšší představitelé státu, známé osobnosti i pozůstalí. Merkelová na něm prohlásila, že s rodinami obětí všichni soucítí, a slíbila, že udělá všechno proto, aby se podobné „chladnokrevné vraždy“ již nikdy neopakovaly.

Zastavila se doprava, lidé v tichosti stáli na ulicích

Během ceremoniálu bylo zapáleno deset svíček za každou oběť rasisticky motivovaných vražd. Merkelová rovněž vyzvala k „boji proti předsudkům“ a potírání neonacistických myšlenek. Po Merkelové v Koncertním domě v centru Berlína promluvily i dcery dvou obětí.

V poledne, těsně po skončení ceremoniálu, se po celém Německu držela minuta ticha. V některých městech se zastavila městská doprava, byl přerušen provoz v mnoha podnicích, lidé se zastavili a mlčky stáli na ulicích.

Německým vyšetřovatelům se pachatele vražd podařilo vypátrat teprve nedávno, což vedlo ke kritice na adresu policie a bezpečnostních složek. Loni v listopadu se konečně podařilo zjistit, že za vraždami stojí Národně socialistické podzemí (NSU) z východoněmeckého Cvikova (německy Zwickau). Pomalé jednání policie Merkelová označila za „bezpříkladné.“

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Německo

Comments are closed.