2:27 pm - Středa Říjen 17, 2018

Festival proti totalitě Mene Tekel se rozjel dnešním dnem

PRAHA – Dnešním dnem odstartoval dlouho chystaný 6. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí a pro paměť národa, Mene Tekel. Týdenní projekt má veřejnosti přiblížit osudy politických vězňů 50. let, obeznámit s nimi dnešní mládež, jejíž informovanost o této době je podle autorů výstavy nedostatečná, a nedovolit, aby se na toto období jednoduše zapomnělo.

Program festivalu je obsáhlý. Stěžejní částí je výstava „Perzekuce příslušníků československé armády po únoru 1948“ v pražském Karolinu. Veřejnosti volně přístupná bude denně do 2. března 2012. V úterý v Městské knihovně Praha proběhne Konference na téma „Armáda a totalita“ iniciovaná ředitelem Vojenského historického ústavu Praha plk. Mgr. Alešem Knížkem. Na středu připadá Den Rumunska. Pod záštitou velvyslankyně Rumunska J. E. Daniely Gitman bude zahájena slavnostní vernisáž výstavy „Kolektivizace v obrazech“.

Čtvrtek bude ve znamení Dne pro svobodnou Čínu. Vzácným hostem programu bude čínská vězeňkyně svědomí paní Lu Š-pching, povoláním farmaucetická manažerka, která byla zatčena v roce 1999 za praktikování spirituální praxe Falun Gong. Během zadržení byla nepředstavitelným způsobem týrána hlady, žízní a elektrošoky. Na pátek je připraven Den Rakouska, kdy bude v kině Ponrepo promítán film „Ztracený život — ženy v sovětském gulagu“ a dokument o totalitě ze současné Afriky „Vládkyně pouště“. Proběhne i rekonstrukce politického procesu padesátých let s majorem letectva Josefem Bryksem, válečným letcem Royal Air Force, kterou připravili studenti Právnické fakulty Karlovy univerzity na sobotu 25. 2.

Chybět nebude ani hudební doprovod s názvem Rockem proti totalitě, který bude souběžně probíhat v hudebním klubu Vagon na Národní třídě.

Poprvé se festival konal v roce 2007 a od té doby se každoročně koná v termínu kolem neblaze proslulého data 25. února. Během jednoho týdne se uskuteční zhruba třicet programů zohledňujících různorodost zájmových, sociálních a generačních skupin — výstavy, koncerty, filmové projekce, literární setkání, odborná kolokvia, besedy s pamětníky, autogramiády, interaktivní programy pro školní mládež aj. Samotné zahájení proběhne dnes v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze ve tři odpoledne.

Co znamená Mene Tekel

Výraz Mene Tekel pochází z Bible ze Starého Zákona z knihy Danielovy. Jsou to první dvě slova varování krále Belsazara oproti krutému vládci, který, jak řekl Jan Řeřicha, spoluzakladatel festivalu, „kohokoliv chtěl, povýšil, kohokoliv chtěl, ponížil, kohokoliv chtěl, zabil.“ Tvůrci festivalu se tohoto proroctví chopili, protože podle nich „je to naprosto přesná definice zneužívání moci, a také dokazuje, že vlastně zlo a násilí a zneužívání své moci je bohužel věčné a provází člověka odnepaměti,“ doplnil Řeřicha.

Festival pořádá občanské sdružení Umění bez bariér ve spolupráci s hl. m. Praha, Konfederací politických vězňů ČR, Ústavem pro studium totalitních režimů, Vojenským historickým ústavem Praha a Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Zdroj: menetekel.cz, rozhlas.cz
Zdroj fotografie: flickr.com/Fif

Související článek:

http://www.regiononline.cz/2012/02/17/mene-tekel-umeni-v-boji-s-totalitou/

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.