6:48 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Mene Tekel: umění v boji s totalitou

PRAHA –  Již pošesté bude hlavní město  hostit kulturní mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí pod názvem Mene Tekel. Týdenní program s dokumentárními filmy, debatami, výstavami a koncerty začne v pondělí. Informaci přinesla agentura Media Press Servis/ROL.CZ.

„Dopolední festivalové programy budou určeny školám. Festival mezigenerační výstavní projekt v galerii Karolina, tematické filmy v kině Ponrepo, koncerty Rockem proti totalitě ve Vagonu, kde vystoupí například Garáž, Jasná páka a Visací zámek. Připraveny jsou debaty, třeba s ženou, která měla kvůli komunistické zvůli pohnutý osud,” přiblížil  pro ROL.CZ program  autor projektu Jan Řeřicha.

Část festivalu bude věnována Rumunsku, Rakousku nebo Číně. Do Prahy přijede například čínská disidentka Lu Š-pching či rakouská investigativní autorka Anita Lackendbergerová s dokumentem o životě v gulagu. Dále se bude v objektu Vrchního soudu konat rekonstrukce procesu z padesátých let s letcem Josefem Bryksem.

Projekt proti totalitě Mene Tekel vznikl podle jeho tvůrců jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let, ale i na absenci výuky o tomto období ve školském systému. “Posláním festivalu je připomínat minulost a nejen to,” dodal autor projektu Jan Řeřicha. Mene Tekel jsou první dvě slova údajného tajemného biblického varování.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Pavel Koler
Zdroj fotografie: Mene Tekel

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.