6:49 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Zakladatel Megauploadu byl propuštěn z vazby, soud ho čeká v srpnu

WELLINGTON – Zakladatel serveru megaupload.com Kim Schmitz byl na Novém Zélandu propuštěn z vazby. Tento osmatřicetiletý Němec, kterému se přezdívá Kim Dotcom, byl 20. ledna uvězněn na základě žádosti amerických úřadů.

Zakladatel megaupload.com Kim Schmitz na archivním snímku

V USA je Schmitz obviněn z porušování autorských práv s tím, že jeho webová stránka, na které bylo možno si zadarmo stahovat různá díla, způsobila držitelům copyrightů škody za více než 500 milionů dolarů.

Novozélandský soudce Nevin Dawson, který propustil Schmitze na kauci, odmítl podle BBC názor, že tento německý milionář s „krajní“ pravděpodobností uprchne ze země, pokud bude propuštěn z vazby, neboť k tomu má příslušné fondy a kontakty.

Dawson prohlásil, že všechna Schmiztova konta byla zabavena a že na žádná nová se nepřišlo, proto podle něj nehrozí nebezpečí, že by mohl z Nového Zélandu uniknout.

Schmitz je kromě porušování autorských práv obviněn ještě z vydírání a praní špinavých peněz. USA se snaží dosáhnout toho, aby jim Nový Zéland Schmizte vydal. FBI tvrdí, že tento Němec s dalšími společníky vydělal prostřednictvím své stránky megaupload.com, na níž bylo možno stahovat si pirátské kopie filmů, hudby a dalších děl chráněných autorskými právy, miliony dolarů.

Bude nosit elektronický náramek

Schmitz založil megaupload.com v roce 2005, v lednu tohoto roku však novozélandské a americké úřady zakázaly další činnost této stránky. Jejímu majiteli a provozovateli byl současně na Novém Zélandu zabaven veškerý majetek včetně domu, uměleckých děl i investic.

Kim Schmitz ale odmítá připustit, že by se čímkoli provinil a hodlá se bránit proti vydání do USA.

Přestože byl propuštěn z vazby, je jeho pohyb silně omezen. Musí nosit elektronický náramek, nesmí používat internet a při cestách na vzdálenost větší než osmdesát kilometrů musí napřed požádat novozélandskou policii o povolení. Soud, který bude rozhodovat o jeho vydání do USA, má podle agentury Reuters začít nejdříve v srpnu.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Austrálie a Oceánie, Svět

Comments are closed.