2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Belgické Binche se pyšní masopustem, jehož tradice trvá už šest set let

BINCHE – Masopustní karnevaly mají dlouhou tradici po celé Evropě. I letos se konaly na nejrůznějších místech od nejvyhlášenějšího v Benátkách, přes největší v Kolíně nad Rýnem až po historicky nejváženější v belgickém Binche. 

Gilles

Počátky karnevalu v Binche, belgickém frankofonním městečku ležícím jižně od Bruselu, se datují do roku 1395 a fakt, že jsou místní na svoji tradici velice hrdí, dokazují každoroční důkladné několikaměsíční přípravy na třídenní slávu a velké průvody masek.

Tradice tohoto karnevalu je tak dlouhá a významná, že se ho UNESCO rozhodlo v roce 2003 zapsat na  seznam nehmotného světového kulturního dědictví.

Hlavní atrakce „Gilles de Binche“

Vše začíná poslední neděli před Popeleční středou, kdy prochází městem za hlasité hudby, bušení bubnů a rolniček početný průvod nejrůznějších masek.

Pondělí je rezervováno pro rodinné oslavy a vše pak vrcholí o masopustním úterý, kdy přichází na řadu největší lákadlo karnevalu – unikátní tančící průvod místních mužů, kteří si říkají Gilles. Jejich masky a kostýmy se zachovaly v nezměněné podobě od 14. století a od roku 1985 je má město Binche patentovány.

Co mají symbolizovat, nebo jak vznikly, se dodnes neví, i když o původu tohoto kostýmu a masky se historici a folkloristé dohadují již dlouhá století. Příběhů a legend se však vypráví mnoho a Gilles jsou opředeni četnými tajemstvími.

Jisté však je, že nyní je v Binche na tisíc Gilles. Tradice se dědí z otce na syna a úlohou správné Gillesovy manželky je vychovat ze syna důstojného následovníka tradice, jejíž dodržování není však snadné. „Gilles z Binche nikdy necestují,“ zní jedno z pravidel, které znamená, že kdo patří k Gilles, ten nesmí nikdy opustit hranice města.

Gilles

Tanec na náměstí

Kostým v barvách černé, žluté a červené je bohatě zdobený hvězdami, lvíčky a korunami, na hlavě pak má každý ze Gilles čapku z bílé bavlny, která je převázána ještě bílou šálou. Odpoledne však tuto čapku vymění za klobouk zdobený pštrosími pery. Na nohou nosí dřeváky, které při jejich pomalém tanci městem klapou o dláždění. Nejdůležitější jsou však jejich masky, které se v místní dílně vyrábí z vosku, zdobeny jsou zelenými brýlemi, knírem, bradkou a licousy.

Karneval je velkou slávou pro všechny místní obyvatele i turisty ze všech koutů Belgie i světa. Masopustní úterý začíná již brzy ráno snídaní, na které se podává šampaňské s ústřicemi, po té jsou Gilles přijati na místní radnici starostou Binche a odpoledne pak začíná slavný tanec na hlavním náměstí Grande Place. Masopust potom končí slavnostním ohňostrojem. V Binche se přísně dohlíží na zachovávání všech tradic a tak i letos masopust v Binche probíhal podle staletých pravidel.

Foto: Karolína Kubíková

Zdroj fotografie: www.carnavaldebinche.be

Filed in: Belgie, Evropa

Comments are closed.