1:17 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Maroko zakázalo výtisk španělského deníku El País

RABAT – Největší nezávislý španělský deník El País otiskl minulý týden na svých listech karikaturu marockého krále Mohammeda VI.  Prodej tohoto výtisku byl následně v Maroku zakázán.

Jak uvádí několik francouzských deníků, zákaz španělského listu v zemi padl na základě uplatnění ústavního článku 29, podle kterého jsou zakázány jakékoliv útoky na osobu krále. „V karikatuře je jasný záměr podkopat image královy osoby,“ uvedl pro francouzský deník Le Express vysoce postavený úředník marockého ministerstva informací.

Ačkoliv se zdálo, že Maroko již nějaký čas patří mezi spíše liberálnější islámské státy, od nástupu umírněných islamistů ze Strany pro spravedlnost a rozvoj (PJD), vítězů letošních lednových voleb, se zdá, že důraz na svobodu projevu v zemi spíše ustupuje do pozadí.

Zákazy se od ledna množí

Sporná karikatura Mohammeda VI.

Ignacio Cembrero, novinář a bývalý ředitel El País, poukazuje ve svých článcích na množící se zákazy různých deníků či týdeníků v zemi. Zákazy se týkají zejména výtisků, kde se objevují kritiky marockého krále nebo i jeho karikatury, případně proroka Mohameda, což zase zakazuje muslimská tradice. Například v lednu byl z prodeje stažen časopis, který měl na obálce proroka Mohameda. Začátkem února byla zase zakázána distribuce francouzského časopisu Le Nouvel Observateur kvůli tomu, že se na jeho stránkách pojednávalo o Bohu. Francouzský týdeník L´Express si Maročani nemohli na stáncích zakoupit pro změnu kvůli 95 stránkové příloze o islámu, součástí níž bylo i vyobrazení proroka.

Cembrero, který je považován za odborníka na marockou politickou scénu (v roce 2005 mu dokonce marocký král poskytl rozhovor), si ovšem kritikou režimu pravděpodobně vysloužil zrušení své konference o vztazích mezi Marokem a Španělskem, jenž se měla konat 29. února v Rabatu. Oficiální důvod nebyl ze strany hostící soukromé ekonomické školy uveden.

Zdroj: lexpress.fr, globalvoicesonline.org
Zdroj fotografie: middle-east-studies.net

Filed in: Evropa

Comments are closed.